Od wielu lat turniej cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych z Kielc i powiatu kieleckiego. Bardzo duży wkład w jego organizację ma Policja, która pomaga szkołom przygotować dzieci do zawodów, podczas których uczniowie biorą udział w kilku konkurencjach- teoretycznych i praktycznych. - Uczestnicy konkursu rozwiązują testy wiedzy z przepisów ruchu drogowego, muszą też wykazać się wiedzą o bezpiecznych zachowaniach na skrzyżowaniach, następnie prezentują swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód oraz w miasteczku ruchu drogowego. Kolejną ważną konkurencją, w której muszą wykazać się uczniowie jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej w wypadku drogowym - wylicza mł.asp. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Dzięki turniejowi policja popularyzuje wśród najmłodszych przepisy ruchu drogowego, tym samym dba o ich bezpieczeństwo. - Obserwujemy, że dzieci zdobytą od nas wiedzą chętnie dzielą się z rodzicami, czasem wręcz zwracają im uwagę jak powinni bezpiecznie zachowywać się na drodze.
Wiosna to początek sezonu rowerowego, dlatego kieleccy policjanci przypominają zarówno dzieciom, jak i dorosłym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem na rowerową przejażdżkę. Po pierwsze trzeba sprawdzić wyposażenie jednośladu. - Aby móc poruszać się po drodze, rower musi być wyposażony w dzwonek, a także sprawnie działający hamulec, z przodu mieć światło barwy białej lub żółtej, może być migające, z tyłu światło czerwone też może być migające i światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt. Wsiadając na rower warto założyć kask, choć nie jest on obowiązkowy, ale może uratować życie w czasie wypadku, a tych w sezonie rowerowym nie brakuje - podkreśla. Prawidłowo wyposażony rower to jedno. - Pamiętajmy, że dziecko powyżej 10 roku życia poruszające się rowerem po drodze powinno mieć kartę rowerową. Egzamin może zdać w szkole, w której są przeszkoleni do egzaminowania nauczyciele. Można też skontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego, wtedy my przyjeżdżamy i egzaminujemy uczniów - informuje mł.asp. Tomasz Klimczewski.