Znaczenie otwartych danych
– W tym roku obchodziliśmy 10-lecie portalu dane.gov.pl, w którym znajduje się prawie 41 tysięcy danych z blisko 500 różnych instytucji. Cieszę się, że kolejna instytucja doda swoje dane do tego portalu. Dane są bardzo potrzebne, aby wspierać lokalne społeczności i rozwijać nowe pomysły. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Kielce chcemy, aby mieszkańcy mieli dostęp do informacji, które pomogą im w realizacji ich pomysłów i projektów – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Krok w stronę przejrzystości
Podpisanie porozumienia to znaczący krok w kierunku przejrzystości administracji publicznej oraz wsparcia innowacji i rozwoju lokalnego. Dzięki temu mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz wszyscy zainteresowani zyskają dostęp do danych, które będą mogły być fundamentem do tworzenia nowych, funkcjonalnych produktów i usług opartych na danych.
Kielce liderem w zarządzaniu danymi
Miasto Kielce od lat konsekwentnie rozwija swoje zasoby danych, szczególnie przestrzennych, które dotychczas były wykorzystywane przede wszystkim do usprawniania wewnętrznych procesów zarządzania miastem. Dzięki tym danym Kielce mogą efektywniej zarządzać choćby procesem inwestycyjnym czy terenami chronionymi.
W ostatnich latach Miasto intensywnie pracowało nad uporządkowaniem danych, aby mogły one być jeszcze lepiej wykorzystywane nie tylko do wewnętrznych celów administracyjnych, ale również udostępniane mieszkańcom i przedsiębiorcom. Kielce przygotowują się do uruchomienia miejskiego portalu otwartych danych, w którym mieszkańcy będą mieli dostęp do cennych informacji na temat miasta – będzie on jeszcze bardziej dostępny i dostosowany do lokalnych potrzeb.
- Kielce od wielu lat inwestują w rozwój i porządkowanie swoich zasobów danych. Udostępnienie ich w rządowym portalu dane.gov.pl to kolejny krok w stronę przejrzystości i dostępu do danych przez szerszą rzeszę zainteresowanych użytkowników. Wierzymy, że otwarte dane przyniosą realne korzyści naszym mieszkańcom i przedsiębiorcom, umożliwiając tworzenie nowych rozwiązań i projektów – podkreśla prezydent Kielc, Agata Wojda.
Jakie działania przewiduje porozumienie?
Podpisane porozumienie przewiduje kilka kluczowych działań:
- udostępnienie zasobów danych Miasta Kielce w portalu dane.gov.pl, co umożliwi każdemu korzystanie z tych informacji
- promocja otwartych danych – Ministerstwo i Miasto Kielce będą zachęcać inne instytucje do udostępniania swoich zasobów
- szkolenia dla urzędników – wspólne inicjatywy edukacyjne, które pomogą pracownikom administracji publicznej jeszcze lepiej korzystać z otwartych danych
- tworzenie innowacyjnych usług – dane będą podstawą do tworzenia nowych produktów i usług odpowiadających na lokalne potrzeby.
Przyszłe dane i ich zastosowanie
Wkrótce w portalu dane.gov.pl pojawią się m.in. dane dotyczące transportu, edukacji, zdrowia i środowiska, które będą dostępne dla wszystkich, a ich wykorzystanie może przyczynić się do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego.