Odpowiedzi na pytanie „kim dziś jest Kordian?” poszukamy z osobami przechodzącymi 8 września o godzinie 18.00 ulicą Sienkiewicza, obok kamienicy z numerem 32, której otwarte okna staną się sceną i... miejscem zawiązania spisku przeciwko carowi.
Aktorzy teatru zostali przygotowani pod wodzą Krzysztofa Głuchowskiego, aktora i reżysera, Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Obsada: Anna Antoniewicz, Klaudia Janas, Ewelina Gronowska, Beata Wojciechowska, Mateusz Bernacik, Kuba Golla, Oskar Jarzombek
Opieka reżyserska: Krzysztof Głuchowski
„Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.”
Do akcji Narodowego czytania Kordiana zachęca prezydent RP Andrzej Duda - Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia - do klęski - zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.