Mimo różnych dziedzin twórczości: Jacek - wypowiada się twórczo w malarstwie, Radek - w tworzeniu książek artystycznych, translatorstwie i muzyce w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach bracia stworzą wspólną, wystawę pn. „Nowakowscy – zapis podwójny”, składającą się z dwóch niezależnych indywidualnych prezentacji.
Radosław Nowakowski znany przede wszystkim ze swojej 10-metrowej rozkładanej książki pt. „Ulica Sienkiewicza w Kielcach”, podczas wystawy zaprezentuje prace powstałe w LIBERATORIUM, czyli najmniejszym, niezwyczajnym wydawnictwie autorskim w tym m.in. nową wersję Ulicy Sienkiewicza.
- W 2003 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach wydało moją „Ulicę Sienkiewicza”, a w starej galerii na Leśnej pokazałem cały proces powstawanie tej książki. Teraz pokazuję nową, a tytuł jej brzmi: „Ulica Sienkiewicza dwadzieścia lat później, czyli w poszukiwaniu drugiej strony - mówi Radosław Nowakowski. - Jeśli obecną wystawę uznać za książkę, szeroko otwartą i na tyle dużą, że można do niej wejść, to nowa Ulica jest tej książki grzbietem, a słowami, znakami, literami w niej inne książki, plansze, rysunki, obrazy - dodaje.
Na wystawę Jacka Nowakowskiego składa się ok. 500 kolaży, które artysta stworzył w ciągu ostatniego roku ze ścinków papieru, pozostałych po „produkcji” książek brata.
O Autorach:
Jacek Nowakowski urodził się w 1953 roku w Kielcach. Studiował architekturę w Krakowie. Po studiach pracował jako architekt i malował. Mieszka z żoną Dorotą w Kielcach w domu, w którym założyli autorską galerię sztuki „Rdza”. Jest autorem wielu indywidualnych wystaw malarstwa, uczestnikiem zbiorowych i laureatem kilku konkursów malarskich. Malował głównie martwe natury i pejzaże, wykorzystując piasek do tworzenia powierzchni obrazów. Obecnie malowanie zastąpił rysowaniem, farby i piasek kartonem.
Radosław Nowakowski urodził się w 1955 w Kielcach. Studiował architekturę w Krakowie. Od końca lat 70. XX wieku zbudował blisko pięćdziesiąt książek: napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował, złożył. Sam je drukuje i oprawia. Wszystkie są w nakładach otwartych. Prezentował je na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, różnego rodzaju targach i festiwalach książki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej na całym świecie. Jest także autorem opowieści hipertekstowych. Prowadzi www.liberatorium.com. Tłumaczy prozę i eseistykę. Przez ponad czterdzieści lat grał na bębnach z zespołem Osjan.
Kuratorem wystawy jest Stanisława Zacharko-Łagowska. Ekspozycja dostępna będzie do 17 listopada 2023.