Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Obchody 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków na Syberię

Obchody 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków na Syberię

Wydarzenie organizują Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki Kielce, Stowarzyszenie "Kielecka Rodzina Katyńska" oraz Urząd Miasta Kielce. Podczas uroczystości dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych przybliży tło historyczne deportacji, a uczennica jednej z kieleckich szkół odczyta wspomnienia osób, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń. Uroczystość zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Polki Sybiraczki.

Pierwsza fala deportacji miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Była wynikiem działań sowieckich okupantów, którzy po agresji na Polskę 17 września 1939 roku rozpoczęli represje wobec ludności cywilnej. W wyniku tej akcji około 140 tysięcy Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Wśród deportowanych znaleźli się przede wszystkim członkowie rodzin wojskowych, urzędnicy, pracownicy leśnictwa i kolei z terenów wschodnich II Rzeczypospolitej.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Kolejne deportacje miały miejsce w kwietniu, na przełomie czerwca i lipca 1940 roku oraz na przełomie maja i czerwca 1941 roku. Ich celem była całkowita sowietyzacja Kresów Wschodnich i eliminacja polskiej ludności z tych terenów.

Wywózki odbywały się w skrajnie trudnych warunkach. W czasie pierwszej deportacji temperatura sięgała -40°C, co dla wielu osób oznaczało śmierć już w trakcie podróży. Historycy szacują, że nawet jedna trzecia deportowanych zmarła z powodu głodu i wycieńczenia.

Według danych rządu RP na uchodźstwie w latach 1940–1941 do sowieckich łagrów trafiło około miliona polskich cywilów. Instytut Pamięci Narodowej ocenia liczbę deportowanych na 800 tysięcy osób.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy