11 listopada o godz. 10.30 wojewoda złoży kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości przy kieleckim dworcu PKP. Główna część wojewódzkich obchodów listopadowego święta rozpocznie się o godzinie 11.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej. O godzinie 12.00 wspólnie zaśpiewamy hymn państwowy na placu przed Muzeum Narodowym. Początek oficjalnej części uroczystości - o godz. 12.40 na Placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
– Przez lata niewoli niepodległość była zawsze w sercach Polaków. W 1918 roku na nowo wróciła i pozwoliła nam na budowę nowoczesnego państwa. Po to, aby tamten czas godnie uczcić, co roku w tak zacnym gronie zbieramy się, by przygotować obchody narodowego święta. Jest rzeczą niezmienną, że niepodległość trzeba celebrować i za nią odpowiadać. Czy w dzisiejszych czasach jest to rzecz warta tej odpowiedzialności i troski? Odpowiedź sama ciśnie się na usta. Świat stał się niebezpiecznym i nie zawsze zmierzającym do budowania pokoju. Czy Polska jest krajem odpowiedzialnym? Tak. Jesteśmy narodem nastwionym na egzystencję i istnienie z naszymi sąsiadami. Szanujemy wszystkich. Nie zmienimy miejsca na mapie. Polska była i jest miejscem, gdzie o niepodległość dbano. Wspólnie świętujmy rocznicę naszej niepodległości i pokażmy, że jesteśmy razem – mówił wojewoda.
Tradycyjnie już, obchodom Święta Niepodległości towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych czy sportowych, m.in. Bieg Niepodległości, który odbędzie się w Kielcach 12 listopada.
Program uroczystości - Kielce, 11 listopada 2023:
10.30: złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości.
11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.
12.00: wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym.
12.15: przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Małą, Sienkiewicza, Hipoteczną). 12.40: oficjalna część uroczystości na Placu Wolności: - złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, - podniesienie Flagi Państwowej, - odegranie Hymnu Państwowego, - uroczysta zmiana wart, - przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego, - Apel Pamięci, - salwa honorowa, - złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami, - złożenie wieńca od społeczeństwa województwa świętokrzyskiego, - wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego: „Marsz Pierwszej Brygady”, - defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, - krótki koncert w wykonaniu orkiestry.
13.45: występy artystyczne. 15.00: koncert listopadowy.
Oficjalnej części uroczystości będzie towarzyszyć występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Krasocinie.