Kampania po raz pierwszy zainicjowana została w 2002 roku przez Komisję Europejską. Wcześniej nosiła ona nazwę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Odbywa się corocznie w terminie od 16-22 września. Ma na celu informowanie mieszkańców miast o szkodliwości niektórych nawyków dla zdrowia i życia. Zachęca do korzystania z alternatywnych rozwiązań, ekologicznych środków transportu. Zaprasza do korzystania z rowerów, poruszania się pieszo lub środkami transportu publicznego. Zachęca też do systemu car-poolingu, który polega na kojarzeniu osób zmierzających w tym samym kierunku do pracy lub na dłuższej trasie.
Tegoroczna edycja Europejskiego Dnia Mobilności odbywa się pod hasłem: „Oszczędzaj energię”. Kulminacyjnym jej punktem jest tradycyjnie już Dzień bez Samochodu 22 września. Uchwałą Rady Miasta Kielce będzie to dzień bez opłat za przejazd środkami komunikacji miejskiej. Kontrolerzy biletów będą mieli wtedy dzień wolny.
Podczas jego trwania w w dniu 19.09.2023 w godz. 10.00 – 11.00 w Kinie Moskwa zostanie wystawiony spektakl w ramach III Etapu Kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej niskoemisyjnego transportu pod hasłem:
„Innowacyjne i ekologiczne środki transportu”. Udział w nim weźmie grupa aż 333 dzieci z miejskich placówek oświatowych: Przedszkole Samorządowe nr 18, 31, 33, Szkoła Podstawowa nr 22, 34, 39 w wieku 4 – 10 lat.
Tytuł spektaklu to właśnie „Innowacyjne i Ekologiczne Środki Transportu”.
Celem wystawienia Spektaklu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz innowacyjnych, alternatywnych rozwiązań w zakresie przemieszczania się, a co za tym idzie, przyczyniających się do ochrony klimatu. Ponadto rozwijanie myślenia prospektywnego i kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska i zasobów surowców energetycznych w perspektywie kilkudziesięciu lat.
Spektakl ma charakter interaktywny - dzieci mają do wykonania szereg zadań, które ułatwią im przyswojenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska m.in. innowacyjnych i ekologicznych środków transportu. Będą wspólnie z bohaterami spektaklu rozwiązywać łamigłówki, śpiewać piosenki. Całość dopełnia ciekawa oprawa: barwna scenografia i kostiumy oraz muzyka.
Spektakl wystawia Krakowskie Biuro Promocji Kultury. Scenariusz i reżyseria Aleksandry Kowalczyk, scenografia i kostiumy przygotowała Maria Maj. Muzyka i dźwięk należy do Michała Mach. Występuje też 3 aktorów.
Samorządy, firmy, organizacje pozarządowe, szkoły i inne podmioty, które chcą zaangażować się w kampanię, przez cały rok mogą zarejestrować swoje wydarzenie na stronie: https://mobilityweek.eu/.
Do tegorocznej kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności swoje akcje zarejestrowało tym razem 1811 miast z 39 krajów (w tym 3 kraje spoza Europy). W Polsce przyłączyło się 146 miast.