Zainteresowanie się przyrodą, w tym także zimową, przynosi wiele korzyści. Dlatego MZiZ chciałoby zachęcić do spacerowania po lesie czy parku także zimą, co może być równie relaksujące jak latem. To czas, kiedy przyroda przechodzi w stan spoczynku, ale nadal można zaobserwować wiele interesujących zjawisk, takich jak ślady zwierząt na śniegu, zamarznięte jeziora czy piękne formy lodu. Poznawanie przyrody rozwija wiedzę o świecie, uczy cierpliwości i spostrzegawczości. To także doskonała okazja do nauki o ekologii. Przyroda jest nas niewyczerpanym źródłem inspiracji do zabawy.
Goście indywidualni będą mogli ruszyć tropem zwierząt na lądzie, w wodzie, pod ziemią i w powietrzu od 21 do 24 stycznia oraz od 28 do 31 stycznia w godz. 11:00 – 13:00. Bilet, który upoważnia także do zwiedzania ekspozycji, kosztuje 25 zł.
Grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu terminu (od 21 stycznia do 28 lutego) będą mogły wyruszyć tropem zwierząt na lądzie lub w wodzie. Czas trwania zajęć: 45 min, cena 25 zł (bilet upoważnia też do zwiedzania ekspozycji). Rezerwacja grup tel.: 690 559 979
Rusz tropem… figurek zwierząt lądowych
Motywem przewodnim będą figurki zwierząt firmy Hausser (założonej w 1904 r. przez Christiana Haussera i jego synów), które znajdują się w zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy. Na warsztatach pracownicy Muzeum opowiedzą o tym, jak pasja do zabawy i zabawek może być początkiem rodzinnego biznesu na skalę światową. Uczestnicy poznają dawne technologie i materiały wytwarzania figurek-zabawek. Będą mieli okazję do eksperymentów i wykonania swojej figurki zwierzaka z użyciem materiału kompozytowego.
Rusz tropem… figurek zwierząt wodnych
W zbiorach Muzeum znajduje się wiele figurek przedstawiających zwierzęta żyjące pod wodą. Jest wśród nich meksykańska żaba, która trzyma instrument. Wspólnie z uczestnikami placówka postara się znaleźć odpowiedzi na pytania, jakie nasuwają się przy oglądaniu tego obiektu. Na przykład ustalić, czy meksykańskie żaby są bardziej muzykalne od tych z innych krajów, czy w ogóle żaby są muzykalne i czy posiadają inne super moce. Szukając odpowiedzi, sięgniemy do starych azteckich legend.
Inspiracją do zajęć jest wystawa czasowa w Muzeum Zabawek i Zabawy „Inspirowani naturą – o niezwykłej mocy zabawy w przyrodzie” (dostępna od 25.10.2024 r.).