W trosce o zdrowie kielczanek i kielczan Straż Miejska rozpoczęła kontrole. – Celem akcji jest zapewnienie, że urządzenia grzewcze używane przez mieszkańców są zgodne z obowiązującymi przepisami i nie wpływają negatywnie na jakość powietrza. Rozpoczęte we wrześniu kontrole będą przeprowadzane w losowo wybranych lokalizacjach ze szczególnym naciskiem na rodzaj paliwa stosowanego w piecach oraz stan techniczny tych urządzeń. Właściciele domów jednorodzinnych, mieszkańcy osiedli oraz lokali użyteczności publicznej są zobowiązani do współpracy z kontrolującymi – informuje Bogusław Kmieć ze Straży Miejskiej w Kielcach.
Tego typu kontrole strażnicy podejmują zarówno po zgłoszeniach mieszkańców jak i według własnego harmonogramu. Mogą się one odbywać się w godzinach od 6:00 do 22:00 na terenach prywatnych, a przez całą dobę w przypadku nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. W sprawdzaniu czym mieszkańcy palą w piecach funkcjonariuszom z sekcji ekologii pomaga dron.
- Weryfikują oni wyniki wskazane przez urządzenie, a w razie uzasadnionych wątpliwości pobierają próbki z paleniska oraz sprawdzają wiek i klasę urządzenia grzewczego, na przykład kotła lub pieca, w kontekście wymagań uchwały antysmogowej. Próbki te trafiają do certyfikowanego laboratorium, z którym Straż Miejska ma umowę. Laboratorium przeprowadza badania fizykochemiczne, stosując metodologię wykrywania nielegalnego spalania lub współspalania odpadów, a następnie ocenia, czy miało miejsce spalanie materiałów niedozwolonych – wyjaśnia Bogusław Kmieć.
Jeżeli stwierdzone zostaną nieprawidłowości strażnicy mogą nałożyć mandat oraz wydać zalecenia dotyczące dostosowania urządzeń do przepisów. W szczególnie poważnych przypadkach związanych ze spalaniem odpadów, mogą wystąpić z wnioskiem o ukaranie do Sądu Rejonowego.
Osoba kontrolująca ma prawo wstępu na teren nieruchomości, wraz z niezbędnym sprzętem oraz do przeprowadzania badań i innych czynności kontrolnych. Przepisy nie określają szczegółowo, jaki sprzęt może być wykorzystywany — mogą to być zarówno drony z sensorami, jak i kamery termowizyjne, które mogą służyć do wykrywania szkodliwych substancji oraz przestarzałych źródeł ciepła.