Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Pierwsza robotyczna operacja w Klinice Chirurgii Onkologicznej w ŚCO

Pierwsza robotyczna operacja w Klinice Chirurgii Onkologicznej w ŚCO

8 maja w Klinice Chirurgii Onkologicznej odbyła się operacja usunięcia raka jelita grubego przy asyście robota Da Vinci. To historyczne wydarzenie dla tego oddziału, jednak nie pierwsze w działalności ŚCO. Robot używany był już podczas operacji przez urologów, torakochirurgów i ginekologów z tejże placówki. 

- Czwarta klinika Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Klinika Chirurgii Onkologicznej rozpoczęła wykonywanie operacji przy użyciu robota Da Vinci. Technika przeznaczona jest do leczenia nowotworów jelita grubego, czyli raków okrężnicy i odbytnicy - oznajmił prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

W pierwszej robotycznej operacji jelita grubego uczestniczył 6 osobowy zespół lekarzy, składający się z dwóch specjalistów chirurgii ogólnej i onkologicznej dr n.med. Jarosława Matykiewicza i dr Pawła Renkielskiego, specjalisty anestezjologii - dr Pawła Bełkowskiego, dwóch instrumentariuszek - Agnieszki Witkowskiej i Agnieszki Kośmider oraz pielęgniarki anestetycznej - Natalii Mołas. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Przebieg zabiegu nadzorował ekspert w dziedzinie chirurgii robotycznej dr n. med. Jerzy Draus. Specjalista dysponuje dużym doświadczeniem, gdyż wykonał już ponad 1200 operacji kolorektalnych z użyciem systemu robotycznego da Vinci. 

Lider zespołu operacyjnego dr Jarosław Matykiewicz poinformował, że pacjentce z rakiem esicy usunięto fragment jelita opanowanego przez nowotwór i wykonano jego zespolenie. Specjalista zaznaczył także, że użycie robota Da Vinci jest przykładem chirurgii małoinwazyjnej i jest podobne w skutkach do użycia sprzętu laparoskopowego. 

 Świętokrzyskie Centrum Onkologii coraz prężniej rozwija się w dziedzinie operacji robotycznych. Do tej pory Klinika Urologii ŚCO wykonała ich już 130, Klinika Ginekologii - 20, a Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej wykorzystała robota w 20 operacjach. Dyrektor ŚCO Stanisław Góźdź coraz śmielej mówi o planach na stworzenie Ośrodka Chirurgii Robotowej Ziemi Świętokrzyskiej. 

Robot Da Vinci należy do ŚCO od 2023 r. Jego zakup był możliwy dzięki podpisaniu umowy z Ministerstwem Zdrowia i dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pierwszy raz robot został wykorzystany 5 i 6 października 2023 r. przez zespół urologów. 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy