Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Rok 2025 rokiem Edmunda Niziurskiego w Kielcach

Rok 2025 rokiem Edmunda Niziurskiego w Kielcach

Edmund Niziurski, autor kultowych powieści Sposób na Alcybiadesa i Księga urwisów, mimo przeprowadzki do Warszawy nigdy nie zapomniał o swojej małej ojczyźnie. Kielce i region świętokrzyski stanowiły dla niego nieustające źródło inspiracji.

– Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, ponieważ kochamy naszego tatę i wciąż o nim pamiętamy. Był dla nas nie tylko wspaniałym ojcem – troskliwym, dbającym o nas, pomagającym w nauce i obecnym w naszym życiu – ale też wyjątkowym człowiekiem. Gdyby był kucharzem, a nie pisarzem, kochalibyśmy go tak samo, jednak wiemy, że to właśnie Kielce ukształtowały go jako twórcę. To tutaj spędził pierwsze lata nauki w znakomitych szkołach – najpierw w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi, a później w Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. Niestety wybuch II wojny światowej przerwał jego edukację, zmuszając go do emigracji na Węgry wraz z rodziną – mówiła Anna Niziurska-Włodarska, najstarsza córka pisarza.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Z okazji obchodów przygotowano szereg wyjątkowych wydarzeń:

  • Wystawę poświęconą twórczości Edmunda Niziurskiego w Muzeum Zabawek i Zabawy
  • Konferencję naukową na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
  • Debatę „Niziurski dla dorosłych” w Miejskiej Bibliotece Publicznej
  • Plenerowe projekcje filmowych adaptacji jego książek

Jerzy Pilch, patron kieleckiej biblioteki, wielokrotnie podkreślał, że wychował się na książkach Niziurskiego. Według niego prawdziwa literatura to ta, do której się wraca, a twórczość Niziurskiego była właśnie taką – ponadczasową i pełną wartości.

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy