Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie sprzeciwia się rządom Donalda Tuska, a szczególnie zmianom wprowadzanym w polskim systemie edukacji.
– Minął rok od powołania nieszczęsnego rządu Koalicji 13 grudnia, a już widzimy katastrofalne skutki ich działań w polskiej edukacji i nauce. W samorządach brakuje środków na pensje dla nauczycieli, a programy nauczania zostały ograniczone, szczególnie w zakresie historii – mówiła poseł Anna Krupka. – Dzieci nie dowiedzą się o wielu kluczowych wydarzeniach w naszej historii. Zmniejszono także kanon lektur szkolnych, eliminując z niego dzieła o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej kultury. To uderzenie w naszą narodową tożsamość – dodała.
Poseł zwróciła uwagę również na kontrowersyjne zmiany w programie nauczania.
– Wprowadzono tak zwaną edukację zdrowotną, za którą kryje się seksualizacja i deprawacja dzieci. Uczniowie mają być oswajani z tematyką zmiany płci i ideologią LGBT. Serwowanie takich treści młodzieży może mieć tragiczne skutki dla ich rozwoju i wychowania – ostrzegała Krupka.
Krytyka dotknęła również szkolnictwa wyższego i nauki.
– Minister Dariusz Wieczorek z Lewicy ingerował w autonomię uczelni, co doprowadziło do zapaści w badaniach i innowacyjności. Zespół pionierów sztucznej inteligencji w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju został zniszczony, a finansowanie jedynego polskiego statku badawczego zajmującego się oceanografią – wstrzymane. To zahamowało rozwój nauki i technologii, które mogłyby napędzać naszą gospodarkę – podkreśliła.
Senator Krzysztof Słoń również krytykował działania obecnego rządu.
– Koalicja rządząca szczyci się poparciem nauczycieli, ale dziś środowisko edukacyjne jest zawiedzione. Zmniejszana podstawa programowa i coraz niższe wymagania edukacyjne osłabiają rozwój młodzieży. Polskie dzieci mają ogromny potencjał intelektualny, który powinien być wykorzystywany poprzez ambitne programy i wysokie wymagania – mówił Słoń.
Senator zaapelował do rodziców, dzieci i młodzieży o walkę o lepszą edukację.
– Program nauczania musi być przygotowany z myślą o przyszłości. Nie możemy zaprzepaścić szans tego pokolenia. Przypomina mi się historia z czasów zaborów czy okupacji, gdy rugowano język polski i edukację z naszych szkół. Nie możemy pozwolić na powrót takich praktyk- podsumował.