Główne uroczystości wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego miały miejsce na kieleckim Placu Wolności. Wcześniej odbyła się uroczysta Msza Święta w bazylice katedralnej. Przed godziną 13 rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego miało miejsce złożenie meldunku dowódcy kieleckiego garnizonu, podniesienie flagi, odśpiewanie hymnu państwowego oraz zmiana warty.
- Obchodzimy to Święto w rocznicę jednego z najważniejszych zwycięstw w naszej historii. Bitwy warszawskiej podczas, której Wojsko Polskie odparło napaść Armii Czerwonej niosącej krwawą rewolucję Europie Zachodniej. Tego dnia oddajemy cześć wszystkim bohaterom, którzy walczyli z bronią w ręku od zarania naszego państwa - w imieniu wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, przemawiał europoseł Adam Jarubas.
Następnie wręczono awanse i odznaczenia, a także wygłoszono przemówienia okolicznościowe.
- Region świętokrzyski może poszczycić się wyjątkowymi tradycjami wojskowymi. To tutaj na ziemi kieleckiej zrodziły się wielkie zrywy niepodległościowe. To stąd wywodzili się bohaterowie walk o wolność Polski, a duch patriotyzmu zawsze był i jest żywy wśród mieszkańców. Dzisiejsze święto to nie tylko czas wspomnień, ale również moment refleksji nad współczesnym znaczeniem Wojska Polskiego. W dobie nowych zagrożeń i wyzwań, Wasza rola jest bezcenna - mówił do żołnierzy wojewoda świętokrzyski Józef Bryk.
Następnie złożono kwiaty i oddano salwę honorową przy pomniku marszałka Piłsudskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości i triumfatora Bitwy Warszawskiej, którą upamiętniamy 15 sierpnia. Odbył się również apel poległych. Po godzinie 14 miała miejsce defilada wojskowa.
104 lata temu doszło do kluczowego starcia pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną. Na przedpolu Warszawy udało się pokonać napierające oddziały bolszewików oraz przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Przez wielu, a szczególnie przez przeciwników Józefa Piłsudskiego, wydarzenie to jest nazywane ,,Cudem nad Wisłą" z powodu boskiej interwencji, która miała pomóc w tym zwycięstwie. Święto to było obchodzone w II RP. Ponownie zostało wprowadzone 30 lipca 1992 roku, zastępując peerelowskie obchody, które miały miejsce 12 października w rocznicę bitwy o Lenino.