24 sierpnia 1991 roku Ukraińcy potwierdzili wolę powstania państwa suwerennego w formie jaką jest obecnie. Ten sierpniowy termin został przyjęty jako Dzień Niepodległości Ukrainy. W Kielcach uroczystości odbyły się w Kieleckim Parku Technologicznym.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski, podkreślił odwagę obywateli ukraińskich i zaangażowanie w obronę swojej ojczyzny - Ukraina jest dzisiaj wzorem dla całego świata. Chciałbym, aby wydźwięk tego dnia, mimo wszelkich okoliczności, był pozytywny i przypominał, że prowadzona przez Was walka jest słuszna i prowadzi do odzyskania pełnej niezależności. Święto Niepodległości Ukrainy jest dla nas ważne także w kontekście przyjaźni łączącej regiony świętokrzyski i winnicki. W tym roku obchodzimy 65-lecie współpracy świętokrzysko-winnickiej i rocznicy tej towarzyszy szereg wydarzeń mających na celu wsparcie naszych ukraińskich przyjaciół – mówił marszałek - Pozyskanie wskazówek do prowadzenia biznesu w Polsce to bardzo ważny element rozwoju dla przedsiębiorców z zagranicy. Jestem przekonany, że Ukraina przezwycięży napotkane trudności i rozpocznie odbudowę swojego kraju. Jako przedstawiciel Samorządu Województwa Świętokrzyskiego deklaruję dalsze wsparcie dla naszych przyjaciół z Ukrainy.
Dzień Niepodległości obchodzono podczas trzydniowego seminarium biznesowego dla obywateli Ukrainy. To właśnie jedna z form wsparcia. Projekt nosi nazwę “Świętokrzyskie - dobre sąsiedztwo dla Ukrainy”, współfinansowany jest ze środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji “Bezpieczna przystań”.
Bogdan Wenta prezydent Kielc zaznaczył, że działania wsparcia dla inicjatyw gospodarczych, biznesowych, obywateli Ukrainy to zabezpieczenie przyszłości - Niektórzy z nich być może zdecydują się zostać tutaj w naszym województwie. Jeżeli tak, te działania wpłyną na to, że przyszłość będzie zabezpieczona nie tylko dla nich, ale także dla nas. To jest bardzo istotne - dodał prezydent. - W tym kierunku także idziemy na konferencji listopadowej. W tej chwili mamy już zarejestrowane 15 firm z Ukrainy, które szukają sieciowania, pomocy gospodarczej, ale też partnerstwa gospodarczego. To otwiera też perspektywę współpracy gospodarczej dla firm polskich.
Jedną z uczestniczek była Irena z Odessy. Pracuje w bursie, gdzie przyjeżdża dużo dzieci z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Irena, mama 8-miesięcznego Maxa, jest tłumaczką. Chciałaby rozpocząć swój biznes. Docenia wsparcie ze strony Polaków w regionie świętokrzyskim - Tutaj jest bardzo dużo pomocy. Wszędzie tutaj odpowiedzą Tobie na różne zapytania. Dadzą jakąś konsultację. Nie trzeba mieć dużego kapitału. Można zacząć od małych rzeczy - podkreśliła Irena zaznaczając, że chce pomóc też swoim znajomym przyjechać z Odessy.
Ilość uchodźców z Ukrainy od dłuższego czasu pozostaje niezmienna choć wcześniej zaszły duże zmiany. - Na terenie województwa świętokrzyskiego przebywa przeszło 8 tys. uchodźców zarejestrowanych. Z tego pół tys. nadal mieszka w hotelach, motelach i strażnicach OSP - mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. - W marcu zeszłego roku w hotelach przebywało 4,5 tys. osób. W naszych domach przebywało wtedy prawie 30 tys. osób - przypomniał wojewoda. Zaznaczył też, że przygotowane są rezerwy na wypadek zaognienia konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Uczestnicy Dnia Niepodległości wypełnili salę Kieleckiego Parku Technologicznego po brzegi.