Uroczystości rozpoczęły się zgodnie z planem, czyli punktualnie w samo południe. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz m.in. marszałek województwa- Renata Janik, wicewojewoda- Michał Skotnicki czy prezydent miasta Kielce- Agata Wojda. Organizatorami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego. Współorganizatorami natomiast: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Kielce, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Kielce.
- Wszyscy zebrani dzisiaj tu na kieleckim cmentarzu, gdzie spoczywają bohaterowie września 1939 roku. Dziś mija 85 lat, kiedy na ziemi, kiedy na świecie, kiedy w naszym kraju rozpoczęła się największa tragedia. Pamiętamy o tym i będziemy pamiętać. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy w czasie II Wojny Światowej oddali największą wartość swoją, jaką jest życie. Jesteśmy winni im wdzięczność, pokłon i pamięć. Pamięć nade wszystko nasz wielki wieszcz mówił, jeśli ja zapomnę o nim, Ty dobry Boże w niebie zapomnij o mnie. Bardzo się cieszę, że wśród pocztów sztandarowych są również poczty z naszych szkół, że młodzież i dzieci kształcimy od najmłodszych lat w duchu patriotyzmu. Szanowni Państwo, żyjemy w niespokojnych czasach, za naszą wschodnią granicą szaleje wojna. Jesteśmy zobowiązani do tego, abyśmy dbali o to, aby nasza armia była silna, dobrze wyposażona. Musimy pamiętać o tym, aby mieć sojuszników. Gdyż dziś w globalnym świecie tylko ten ma rację, kto jest silny. Mocny natomiast jest ten, kto ma wielu przyjaciół. Należy zacieśniać nasze partnerskie stosunki z państwami Unii Europejskiej. Zacieśniać nasze stosunki i tworzyć jeszcze lepszą atmosferę w strukturach NATO. Tak, abyśmy mogli być bezpieczni. Będziemy dbali o to, aby nasza armia była jak najlepiej wyposażona. Aby ten rozwój następował każdego roku. Szanowni Państwo, bardzo dziękuję w imieniu swoim i pana wojewody za udział w dzisiejszych uroczystościach. Cześć i chwała bohaterom.- powiedział wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.
Nie zabrakło także przedstawicieli służb mundurowych wśród nich: policja, służba więzienna czy służba ochrony kolei.
- Szanowni Państwo! 85 lat temu rozpoczęła się największa i najtragiczniejsza tragedia w historii Polski oraz naszego regionu świętokrzyskiego. Był to piątek, słońce jeszcze nie wzeszło. Godzina 4.45, gdy Trzecia Rzesza dokonała zbrojnej agresji na Polskę wzdłuż całej naszej granicy. Dziś stoimy na cmentarzu wojsk polskich, obok pomnika naszych bohaterów. Tych, którzy 85 lat temu podarowali ojczyźnie życie także tych, którzy powiedzieli: NIE, dla bestialskiej napaści hitlerowskich i sowieckich agresorów.- wspomniała Renata Janik.
Po przemówieniach wszyscy w asyście żołnierzy złożyli kwiaty, aby podziękować poległym w trakcie Kampanii Wrześniowej. Na sam koniec żołnierze oddali cztery salwy, ku ich pamięci.