Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii to okazja do bezpłatnego badania mammograficznego oraz cytologicznego. Akcja odbędzie się 20 kwietnia w godzinach 9.00-14.00. Chętne pacjentki muszą jednak zarejestrować się wcześniej.
- Badania są ważne, ponieważ ratują życie. Wykrywają nowotwór albo stan przednowotworowy, tak jak jest w przypadku cytologii w bardzo wczesnym stadium, czyli wtedy, kiedy jest możliwe całkowite wyleczenie. Dzięki wczesnej interwencji pacjentka ratuje swoje zdrowie i życie, dlatego warto się badać profilaktycznie. - informuje Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Bezpłatna mammografia dostępna będzie dla pań w wieku 45-74 lat. To najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka piersi. Jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Trwa kilka minut i pozwala wykryć guzki i mikrozwapnienia wielkości 3 mm. Należy wykonywać je regularnie co 2 lata.
Jak przygotować się do mammografii:
- Badanie najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego,
- w dniu badania nie należy stosować dezodorantu ani talku/pudru,
- warto założyć wygodną, dwuczęściową odzież, którą będzie można łatwo zdjąć do badania,
- nie należy zakładać biżuterii/ ozdób na szyję i uszy,
- należy zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL.
Rejestracja na mammografię: 607 77 88 88.
Z kolei z bezpłatnej cytologii będą mogły skorzystać pacjentki w wieku 25-64 lat. Podczas wizyty wykonane zostaną dwa badania - cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym. To również bezbolesna i w pełni bezpieczna forma wykrywania stanów przednowotworowych i nowotworu w stadium przedinwazyjnym, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy i możliwe jest pełne wyleczenie. Cytologia, zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy, powinna być wykonywana regularnie co 3 lata.
Jak przygotować się do cytologii:
- Badanie należy wykonać najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej,
- na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji,
- co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywać stosunków płciowych,
- na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawać się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy,
- w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego, wykonać cytologię po wyleczeniu się.
Rejestracja na cytologię: 609 99 00 33.
Z Programu profilaktyki raka piersi wyłączone są pacjentki z dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub raka jajnika. Są one bowiem objęte opieką w ramach innego programu - "Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika”.