Artur Dziwirek o wystawie "A - wangarda":
Zafascynowany tendencjami w sztuce XX wieku, które odrzucały dotychczasowe kierunki artystyczne, poprzez rezygnację z „opowiadania” scen z życia i dążyły do powstania czystych form plastycznych w formie i kolorze, zacząłem poszukiwać własnego, odrębnego języka wyrazu. Dotąd podpierając się twórczością takich artystów, jak: Pieter Cornelis Mondriaan, Kazimierz Malewicz czy Wassily Kandinsky, fotografując, starałem się wyszukiwać, fascynujące mnie formy geometryczne, barwne zestawienia w przestrzeni miejskiej oraz otaczającym świecie, nadawać im zagadkowość poprzez manipulacje położeniem tych form w obrębie płaszczyzny fotografii.
Obecna wystawa to wynik podjęcia wewnętrznej dyskusji, próba stworzenia "A Wangardy" nie do końca awangardowej, połączonej z fotografią „nie fotografią”.
Stworzyłem zestaw fotogramów, łączących dwa style. Tradycja i nowoczesność, stare i nowe, co dominuje, co wywołuje większe emocje, czy da się połączyć, te dwie odrębne sfery.
Ulotne chwile, zatrzymanych w biegu, anonimowych bohaterów, uwieczniłem na klasycznych fotografiach. Zatrzymałem ich emocje, momenty zamyślenia, zapatrzenia, zaskoczenia. Sytuacje te osadziłem w prostokątach, kołach i kwadratach – które stworzyły ramy graficzne, wszystko to w intensywnych, kontrastowych kolorach. Interakcja, która powstała pomiędzy tymi dwiema formami obrazu, stworzyła nietypowy zestaw. Przypatrując się tym formom możemy się zastanawiać, która z nich stanowi przewagę i jest ważniejsza czy obraz fotograficzny czy graficzny, która dominuje, która podkreśla, akcentuję, którą? Pytania, które staram się zadawać sobie i widzowi to: czy tradycyjny obraz fotograficzny wzmocniony formą i kolorem, daje inne wrażenie, czy forma i kolor wzmacniają odbiór tradycyjnej fotografii, czy wprowadzają chaos czy nadają harmonię, czy zmienia znaczenie owej klasycznej fotografii. Czy jest możliwe ich współistnienie i niewykluczanie się?
Wernisaż wystawy "A - wangarda" odbędzie się 12 maja o godzinie 17.00 w "Galerii u Strasza" w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Artur Dziwirek (ur. 20 kwietnia 1968 r. w Białymstoku) – artysta fotografik od wielu lat związany z Kielcami. Od 2003 roku jest członkiem Klubu Fotograficznego CKF w Kielcach, a od 2007 roku – Związku Polskich Artystów Fotografików. Współpracuje z Fotoklubem MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim (od 2005 roku). Jest aktywnym uczestnikiem oraz organizatorem plenerów ZPAF oraz Fotoklubu MCK. Ma na koncie szereg wystaw, m.in.: autorską wystawę fotografii Supremus w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach (2018), wystawę indywidualną w Galerii Sztuki Tadeusza Czarneckiego w Radoszycach (2019), udział w wystawie zbiorowej Kapitał Sztuki – Suplement 2018 (BWA Kielce), w Dorocznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także w wystawie z okazji 40-lecia Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF (WDK Kielce). Od 2018 roku jest prezesem zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.