Badania archeologiczne w tym rejonie będą realizowane do końca tego roku w zakresie wskazanym przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Są one konieczne, ponieważ inwestycja prowadzona jest w najstarszej części Kielc, w której dochodziło wcześniej do odkryć archeologicznych.
Przebudowa ul. Bodzentyńskiej wraz z zagospodarowaniem placu św. Wojciecha, to pierwszy etap zazieleniania centrum Kielc. W ramach projektu nowe oblicze zyskają też Skwer im. Ireny Sendlerowej, Rynek i teren przed dawną synagogą, w pasie między jezdniami al. IX Wieków Kielc. Na realizację inwestycji Miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to 21 700 tys. zł, a dofinansowanie stanowi 90% kosztów.
Na Bodzentyńskiej idziemy w zielone
Po rewitalizacji ul. Bodzentyńska ma być bardziej kameralna i uporządkowana. Projekt przebudowy jednej z najstarszych ulic w Kielcach, przygotowała kielecka pracownia Terra Group, która w 2018 roku wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny. Zaprojektowano m.in. strefę wypoczynku dla mieszkańców z dużą ilością zieleni. Nie zabraknie również elementów nawiązujących do historii otoczenia, zaznaczony ma być historyczny bieg rzeki Silnicy. Projekt zakłada kompleksowe zagospodarowanie terenu wraz z pl. św. Wojciecha.
Zaplanowano również wprowadzenie elementów małej architektury m.in. pergoli, miejsc do siedzenia, wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, budowę fontanny, a także wprowadzenie nowej szaty roślinnej, nawiązującej do istniejącego historycznie krajobrazu nadrzecznego.
Więcej informacji o zmianach w zagospodarowaniu Skweru im. I. Sendlerowej, Rynku i terenu przed dawną synagogą, można znaleźć w zakładce - Zielona Rewitalizacja.
„Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to zadanie, które wynika z Planu Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030. Wykonawcą całości inwestycji jest warszawska firma Remondis. Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano na wiosnę 2024 roku.