Ziemiańskie stronnictwo a przejęcie władzy przez piłsudczyków
Ewa Wojciechowska
2023-05-20 10:00
Promocja książki „Aktywność polityczno-społeczna ziemiaństwa województwa kieleckiego w latach 1918-1939”.
Przedstawiciel młodszej generacji historyków podjął trud uzupełnienia dotychczas funkcjonujących ustaleń na temat miejsca i roli ziemian w życiu publicznym Kielecczyzny.
O zawartości książki, a także o specyfice działalności politycznej, oddziaływaniu
społecznym i aktywności gospodarczej ziemian w II Rzeczypospolitej dyskutować będą:
dr Marcin Łuczkowski autor monografii oraz dr Marcin Chorązki historyk zajmujący się dziejami tego środowiska w burzliwym XX w. Spotkanie poprowadzi dr Robert Piwko z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach.
Punktem wyjścia do rozmowy będą tezy, wnioski oraz postulaty badawcze zaprezentowane na kartach przywołanej publikacji. O znaczeniu tej książki świadczy fakt, że po wielu latach przedstawiciel młodszej generacji historyków podjął trud uzupełnienia
dotychczas funkcjonujących ustaleń na temat miejsca i roli ziemian w życiu publicznym Kielecczyzny.
Praca dr. Marcina Łuczkowskiego stanowić może swoisty podręcznik do historii II Rzeczypospolitej, której dzieje zostały zaprezentowane są przez pryzmat procesów zachodzących wśród ziemiaństwa Kielecczyzny. W pracy dokonano charakterystyki tego środowiska, omówiono formy ich aktywności w samorządzie terytorialnym, gospodarczym
i zawodowym oraz podjęto rozważania na temat działalności politycznej. Dopełnienie stanowią opisy efektów pracy ziemiaństwa w organizacjach społecznych i religijnych.
Jednym z ciekawszych wątków podjętych przez historyka była kwestia rozbieżności postawa tego środowiska wobec konieczności wyboru modelu uczestnictwa w życiu politycznym tworzącej się Niepodległej. Podstawowym czynnikiem różnicującym wówczas ziemian była odpowiedź na pytanie o skuteczność prowadzenia pracy politycznej w oparciu
o „własne” ziemiańskie stronnictwo. Zastanawiano się, czy może efektywniejszym rozwiązaniem jest dołączanie ziemian do stronnictw reprezentujących szersze grupy społeczne. Różnice występujące na tym polu pogłębił w przyszłości zamach stanu
przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego oraz przejęcie władzy przez piłsudczyków.
Stosunek ziemian do sanatorów stał się jedną z ważniejszych kwestii w historii międzywojennej Polski. Opisując zachodzące procesy historyczne dr Marcin Łuczkowski nie zapomina o ludziach i ich biografiach. Również w trakcie dyskusji uczestnicy postarają się przywołać sylwetki wyróżniających się ziemian: polityków, społeczników i gospodarzy, którzy związani byli z Kielecczyzną.
Rozważania o znaczeniu ziemian w II Rzeczypospolitej nieodparcie prowadzić muszą do stawiania pytań o sytuację ziemian podczas okupacji niemieckiej oraz okoliczności zniszczenia tego środowiska w pierwszych latach zniewolenia komunistycznego.
Praca dr Marcina Łuczkowskiego jest solidnym opracowaniem historycznym. Jej podstawę stanowi dysertacja doktorska przygotowana pod opieką naukową dr. hab. prof. UJK Jerzego Gapysa. Książka posiada gruntowną podstawę bibliograficzną i archiwalną. Autor przebadał rozproszone zbiory wspomnień i pamiętników, dokonał analizy materiałów archiwalnych wytworzonych przez urzędy państwowe i instytucje władzy samorządowej. Przeprowadził kwerendę w materiałach licznych partii i stronnictw politycznych oraz organizacjach społecznych działających wśród ziemian.
Spotkanie odbędzie się 23 maja o godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
§1. Rekord Grupa Mediowa sp. z o.o., zwana dalej Administratorem udostępnia swoim użytkownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z Forum Internetowego w serwisie www.cozadzien.pl zwanym dalej Forum, w celu zamieszczania komentarzy i opinii na tematy zamieszczonych publikacji oraz związanych z nimi wymianą poglądów i dyskusją.
§2. Dostęp do Forum posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet, którzy korzystają z serwisu www.cozadzien.pl zwani dalej Uczestnikami Forum. W celu zamieszczenia komentarza pod publikacją Uczestnik Forum po zapoznaniu się z treścią Regulaminu Forum wypełnia treść w ramce dostępnej pod publikacją wraz z podpisem. Uczestnik Forum może także wyrażać swoje opinie poprzez głosowanie tzw. „łapkami” pod zamieszczonymi komentarzami, które to głosy zliczane są w sposób automatyczny i aktualizowane przy kolejnych odsłonach strony.
§3. Uczestnik Forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Uczestników Forum na łamach Forum.
§4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem, naruszających prawa osób trzecich, zawierających treści pornograficzne, wulgarnych lub obscenicznych, wzywających do nienawiści rasowej lub wyznaniowej lub etnicznej, naruszających godność człowieka, nawołujących do przemocy czy też propagujących przemoc w świecie rzeczywistym.
§5. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, zawierających hejt, będących pomówieniami czy też celowo obraźliwych, w tym także oskarżeń i opinii szkalujących Administratora oraz naruszających dobre imię jego firmy, mediów, właścicieli i pracowników.
§6. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści zawierających przekazy reklamowe, linki innych serwisów, treści będących reklamą, spamem oraz niezamówioną informacją handlową. Uporczywe zamieszczanie powtarzających się treści pod wieloma publikacjami a także komentarze nie związane w żaden sposób z publikacją i zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji będą traktowane jako spam.
§7. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, o których mowa w par. 4, 5 i 6 Regulaminu Forum a także innych wypowiedzi uznawanych przez niego za uciążliwe, jak również prawo do blokowania uczestnictwa w Forum w stosunku do osób naruszających postanowienia par. 4, 5 i 6 regulaminu. Wydawca może również przekazać pozostające w jego posiadaniu dane Uczestników Forum sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
§8. Administrator prowadzi moderację automatyczną przez system antyspamowy wyposażony dodatkowo w filtr wulgaryzmów, który odpowiada za usuwanie treści zakwalifikowanych do tych kategorii. Moderacja ręczna stosowana jest w wyjątkowych przypadkach po analizie zgłoszeń wynikających z naruszeń par. 4, 5 i 6 oraz pozostałych zapisów regulaminu.
§9. Administrator zastrzega sobie prawo do wyłączenia Forum z treści prowadzonego przez siebie serwisu lub zmianę sposobu dodania komentarza w innych opcjach dostępnych pod ramką wpisu a także wyłączenia możliwości komentowania dla poszczególnych publikacji bez podawania przyczyn takiego działania.
§10. Administrator dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia prawidłowego działania Forum oraz udzieli pomocy w rozwiązywaniu problemów dotyczących jego funkcjonowania.
§11. Uczestnicy Forum poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu Forum.
§12. Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania. Administrator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na stronie www.cozadzien.pl