W XXI wieku czytanie książek jest niezwykle rzadką czynnością. Ludzie, niezależnie od wieku sporadycznie zaglądają do lektur. Jeszcze nie tak dawno, czytanie było jednym z najpopularniejszych rodzajów rozrywki. Po ciężkim lub stresującym dniu w pracy, lubiliśmy wieczorem odpocząć, czytając swoją ulubioną książkę. Obecnie relaks nad dobrą książką, zamieniamy na „odpoczynek” przed komputerem bądź telewizorem. Mimo, iż czytanie w żadnym wypadku nie jest przymusem, to jednak zaniedbanie tej czynności tłumaczymy na wiele sposobów. „Jestem zmęczony całym dniem, a w telewizji leci jakaś lekka komedia, obejrzę ją”, bądź „Lubię czytać, ale nie mam czasu...”. Te i wiele innych tego typu wymówek słyszymy na co dzień. Dlaczego więc współcześnie czytanie zanika coraz bardziej? Jakie są tego skutki?
Dla wielu czytanie książek to nuda, banał, coś czym w ogóle nie warto zawracać sobie głowy. Co gorsze, to przede wszystkim u młodych osób występuje takie podejście do książek. Uczniowie głównie korzystają z podręczników lub tego typu pomocy naukowych, które zawierają dużo informacji na określone tematy. Rzadkością jest, gdy młody człowiek sięgnie po lekturę, która nie jest związana ze szkołą... Nie jest to dobre podejście.
Czytanie książek, nawet po kilka rozdziałów dziennie ma ogromne korzyści dla każdego człowieka, a przede wszystkim dla uczniów, którzy mają przed sobą pisanie różnych wypracowań i egzaminy. Czytanie sprawia, że człowiek staje się jeszcze bardziej inteligentny. Poszerza swoje horyzonty, dzięki czemu na tą samą sprawę potrafi spojrzeć z różnych perspektyw. Czytanie wzbogaca słownictwo, co z kolei pomaga w opisywaniu swoich myśli, czy uczuć. Ludziom często zdarza się, że coś chcą powiedzieć, ale nie wiedzą, jak to ubrać w słowa. Czytanie książek poprawia pamięć i wyobraźnię. Osoby, które czytają książki, niejako zmuszone są do tworzenia obrazów w swojej głowie. Czytanie przede wszystkim niweluje stres! Wielu ludzi lubiących czytać książki, z którymi miałam przyjemność rozmawiać, zgodnie twierdzi, że czytanie działa na nich uspokajająco. Oczywiście, jeżeli wydarzyło się coś bardzo przykrego, to nikt nie będzie potrafił utrzymać koncentracji na książce. Jednak błahostki dnia codziennego na pewno będą odchodziły w zapomnienie, gdy będziemy siadali do ciekawych książek.
Podsumowując, pragnę zachęcić wszystkich Czytelników, aby swój wolny czas spędzali na pochłanianiu książek, ponieważ dzięki temu nie tylko zdobywamy wiedzę, ale także czerpiemy z tego zajęcia wiele innych wymiernych korzyści.