Eugeniusz Bodo - polski aktor, piosenkarz, tancerz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, znany ze swojego wszechstronnego talentu artystycznego. Urodził się jako syn Szwajcara i Polki, co wpłynęło na jego wielokulturowe korzenie. Swoją karierę rozpoczął w teatrze i szybko zdobył uznanie na polskiej scenie.
Bodo zadebiutował jako aktor w teatrze Apollo w Poznaniu w 1917 roku, a następnie pracował w różnych teatrach w Polsce, w tym w Łodzi, Lublinie i Warszawie. Jego prawdziwa kariera rozkwitła w stolicy, gdzie przyjął pseudonim artystyczny Eugeniusz Bodo. To właśnie tam zyskał sławę jako utalentowany aktor i tancerz.
W latach 20. XX wieku Bodo zaczął występować w kabaretach, takich jak Qui Pro Quo, Nowe Perskie Oko, Morskie Oko i Orfeum. Jednak mimo sukcesu na scenie kabaretowej, zdecydował się poświęcić aktorstwu filmowemu.
Swoją filmową karierę rozpoczął od małych ról w niemych filmach, takich jak "Rywale" i "Uśmiech losu". Jednak prawdziwą popularność zdobył w latach 30. XX wieku, kiedy to pojawił się w wielu filmach dźwiękowych. Jego przełomową rolą była postać szejka Abdallaha w filmie "Głos pustyni" z 1932 roku.
Bodo stał się także producentem filmowym i scenarzystą. W 1931 roku został współwłaścicielem wytwórni filmowej B-W-B, a później założył własną wytwórnię Urania-Film. W jego filmografii znalazły się takie filmy jak "Pieśniarz Warszawy", "Czarna perła" i "Jaśnie Pan szofer".
Niestety, II wojna światowa przerwała jego karierę filmową. Bodo znalazł się we Lwowie, gdzie działał w polskich teatrach rewiowych. Jednak w 1941 roku został aresztowany przez NKWD i osadzony w różnych więzieniach. Zmarł tragicznie w więzieniu w 1943 roku.
Eugeniusz Bodo pozostawił po sobie niezapomniany wkład w polską sztukę filmową i teatralną, a jego talenty artystyczne wciąż są doceniane przez widzów na całym świecie.
Na wydarzenie zapraszają Delegatura IPN w Kiecach oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Ekspozycja będzie dostępna w Buskim Samorządowym Centrum Kultury do 1 marca 2024 r.