Co zapewnia EKUZ?
Posiadając kartę EKUZ możemy uzyskać bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w państwach należących do UE lub EFTA, w publicznych placówkach medycznych mających podpisaną umowę z NFZ. Dzięki karcie Polacy mogą nieodpłatnie skorzystać z wizyt oraz zabiegów lekarskich, poradnictwa specjalistów oraz niektórych leków na dokładnie takich samych zasadach, co obywatele danego kraju (np. w Niemczech ubezpieczeni obywatele za każdy dzień spędzony w szpitalu płacą 10 euro. Oznacza to, że taką samą kwotę zapłaci Polak posiadający kartę EKUZ).
Warto jednak pamiętać o tym, że EKUZ nie daje nam pełnej gwarancji bezpieczeństwa podczas pobytu za granicą. Co chyba najistotniejsze i o czym zawsze warto pamiętać podczas wyjazdów, dokument nie pokrywa świadczeń takich, jak transport medyczny do Polski lub akcja ratownicza/poszukiwawcza. Refunduje jedynie ściśle określone dla danego kraju usługi medyczne, co oznacza, że dodatkowych zabiegów, nie stanowiących konieczności, EKUZ już nie obejmuje. W pewnych przypadkach, regulowanych przez prawo danego kraju, może się zdarzyć, że osoba przebywająca za granicą będzie musiała z własnej kieszeni zapłacić za pobyt w szpitalu, badania lub za zabiegi specjalistyczne.
Z tych powodów przed wyjazdem dobrze jest rozważyć wykupienie polisy turystycznej lub ubezpieczenia, które zagwarantuje nam dostęp do szerszego wachlarza usług medycznych.
W których krajach obowiązuje EKUZ?
Karta EKUZ uznawana jest w następujących państwach: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, w Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwia, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, a także: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria.
Obejmuje też terytoria francuskie (Gwadelupa, Martynika, Reunion oraz Gujana Francuska), terytoria portugalskie (Madera i Azory), terytoria hiszpańskie (Majorka, Minorka, Ibiza, Wyspy Kanaryjskie).
Województwo świętokrzyskie – gdzie i jak możemy wyrobić kartę EKUZ
Kartę EKUZ może uzyskać każda osoba posiadająca składkę zdrowotną.
Za wyrobienie karty EKUZ odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Każda osoba planująca wyjazd za granicę powinna zatem skierować swe kroki do najbliższej placówki NFZ i tam złożyć stosowny wniosek.
W Kielcach Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wyrobimy w Świętokrzyskim Oddziale NFZ, który zlokalizowany jest przy ulicy Jana Pawła 9.
Kielecki oddział NFZ otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.
Kartę EKUZ możemy uzyskać też w Punkcie Obsługi Ubezpieczonych w Ostrowcu Świętokrzyskim – Os. Słoneczne 43 (NZOZ Rodzina), tel. 41 247 67 53 oraz w Punkcie Obsługi Ubezpieczonych w Sandomierzu, przy ulicy Mickiewicza 34, tel. 663 431 571.
Przez pewien czas złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ wymagało osobistej wizyty w urzędzie, obecnie jednak można to załatwić bez wychodzenia z domu. Należy jedynie pobrać właściwy wniosek, wypełnić go i dostarczyć do placówki do NFZ. Poza wizytą w oddziale, można wysłać wniosek pocztą tradycyjną na adres placówki, faksem na numer telefonu 41 343 04 90 lub zeskanowany dokument wysłać pocztą elektroniczną na adres biuro@nfz-kielce.pl