Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Kwietniowe atrakcje w Kielcach

Kwietniowe atrakcje w Kielcach

Pieszy rajd na kamieniołom

11 kwietnia, poniedziałek, godzina 9, kamieniołom Dalnia-Ślichowice.

Rajd pieszy na kamieniołom Dalnia-Ślichowice. Start: główne wejście Pasażu Świętokrzyskiego o godzinie 9.

Więcej szczegółów tutaj.

Podsumowanie I etapu konsultacji zagospodarowania Parku Dolina Silnicy

13 kwietnia, środa, godzina 17, Instytut Dizajnu w Kielcach.

Dolina Silnicy to zielony kręgosłup Kielc. W ubiegłym roku radni zgodzili się, żeby jej fragment między al. IX Wieków Kielc a ul. Jesionową stał się parkiem. To pierwszy krok do zmiany oblicza tego miejsca.

Przygotowywany jest kompleksowy plan na rewitalizację. Bardzo realny, bo według przyjętego przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego Kontraktu Programowego Miasto może liczyć na dofinansowanie tej inwestycji w kwocie 30 mln zł.

Więcej szczegółów tutaj.

Klub Uzależnionych od Książek w Czerwonym Fortepianie

19 kwietnia, wtorek, godzina 18, Czerwony Fortepian.

„Zapraszamy członków dawnego Klubu Uzależnionych od Książek na pierwsze, kameralne spotkanie czytelnicze, które odbędzie się w sali Czerwonego Fortepianu na Piotrkowskiej 12 (w części bibliotecznej) we wtorek, 19 kwietnia o 18.00. Wstęp jest wolny, więc każdy może przyjść, nawet ktoś, kto do tej pory nigdy nas nie odwiedził na takim spotkaniu. Tym razem za cel bierzemy książki najchętniej czytane "do poduszki". Każdy ma taką - z którą kładzie się do łóżka, czyta z przerwami, ale zawsze wraca do niej... w pościeli. Można na nasz użytek nazwać te pozycje literackie "pościelówami" i będzie dobrze, trafnie, zacnie. Choć to z drugiej strony nie zawsze książki wesołe - znam kogoś, kto w ten sposób od wielu lat czyta "Księgi jakubowe" Olgi Tokarczuk. Tak czy inaczej podzielcie się z nami sugestiami książkowymi i opowiedzcie co czytacie do poduszki. A nuż innych zainspirujecie?”, zachęcają organizatorzy.

Więcej szczegółów tutaj.

Spotkanie autorskie z Barbarą Wrońską

20 kwietnia, środa, godzina 17:30, Poczytalnia Na dworcu.

„Wiersze są króciutkie, pozbawione wyszukanych porównań czy metafor, można by rzec - surowe. A jednak trafiają prosto w serce, poruszają... Są po prostu PRAWDZIWE.”

Wiersze Barbary Wrońskiej, to wypowiedź poetki dojrzałej, która już wie, że się do świata nie dopasuje, bo on, wymyślony przez nią, odpłacił jej się tym samym, jak pisze w jednym ze swoich wierszy. To wypowiedź poetki, która wie czego pragnie, bo wiele doświadczeń już zebrała."

Niech te pozytywne recenzje będą idealnym wstępem do sięgnięcia po wiersze Barbara Wrońska i zachęcą was do przyjścia na spotkanie do Poczytalnii Na dVoRcu, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. To będzie idealna okazja do zapoznania się z twórczością poetki, w szczególności z jej ubiegłorocznym tomikiem „Zwykły człowiek”, który wzbudza w czytelnikach paletę emocji i zapada głęboko w pamięć. Ale także z samą autorką, jej inspiracjami i planami na przyszłość. Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli przybyć, będzie transmisja online. Gorąco zapraszamy”, zachęcają organizatorzy.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Więcej szczegółów tutaj.

Spotkanie autorskie z Janem Nowickim

21 kwietnia, czwartek, godzina 18:30, sala kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej.

Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszej książki bohatera wieczoru „Szczęśliwy bałagan”.

Ma ona formę listów pisanych do przyjaciela, w których opisuje codzienne spotkania i rozmowy, dzieli się swoimi osądami, zachwytami i tym, co go denerwuje. Anna Nowicka, żona aktora i redaktorka wydania, usunęła te fragmenty pisanego piórem rękopisu, które pozwoliłyby na identyfikację odbiorcy listów…

Publikacja zadedykowana została przyjaciołom autora, Grażynie i Mirkowi Bińkowskim z Kowala, dzięki których pomocy powstała Oficyna Jana i możliwe było wydanie tej książki. Czytelnik znajdzie w niej wiele akcentów kieleckich: miejsca, ludzi i wydarzenia.

Więcej szczegółów tutaj.

XXXV Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego

21 kwietnia, godzina 9, Kielecki Teatr Tańca

35 Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, które poprowadzi światowa śmietanka pedagogów:

Alberto Barletta | Modern jazz

Antonina Kamińska | Street dance

Wojciech WoCo Krawczuk | Hip hop

Jean Claude Marignale | Jazz rock i Lyrical jazz

Elżbieta Pańtak | Modern jazz

Grzegorz Pańtak | Jazz

Sebastian Szul | Taniec współczesny

Thierry Verger | Modal technique underground

Małgorzata Ziółkowska | Jazz high heels.

Więcej szczegółów tutaj.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Koncert Symfoniczny – Klasyka i romantyzm

22 kwietnia, piątek, o godzinie 19, sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej

„Koncert rozpoczniemy od utworu najmłodszego klasyka wiedeńskiego, czyli Ludwiga van Beethovena. Uwertura Egmont, jedna z najpopularniejszych uwertur kompozytora, napisana została (1810) do tragedii o tym samym tytule J. W. Goethego. Poeta pragnął wykorzystać muzykę podczas inscenizacji dzieła. Dzisiaj jednak najczęściej usłyszeć można raczej samą uwerturę niż całość muzyczną, bo też jest to perełka w twórczości Beethovena. Józef Wieniawski (1837 – 1912) znakomity pianista, brat słynnego wirtuoza skrzypiec – Henryka jest autorem kilkudziesięciu utworów, w tym Koncertu fortepianowego g- moll (1859). Utwór utrzymany w tradycyjnej formie, jak większość koncertów romantycznych łączy ze sobą wirtuozowski blask z liryzmem. Z tym dziełem zmierzy się znakomita pianistka Beata Bilińska. Wieczorne spotkanie zakończy ostatnia w dorobku Josepha Haydna Symfonia D-dur zwana Londyńską od miejsca powstania. Pełna kontrastów, nieoczekiwanych i nagłych zmian nastroju wieńczy wielki dorobek twórczy „Papy Haydna”, najstarszego z trójki wiedeńskich klasyków”, czytamy na stronie internetowej organizatora.

Więcej szczegółów tutaj.

Warsztaty familijne „Jednym kliknięciem… – Photony”

23 kwietnia o g. 13.00, Energetyczne Centrum Nauki

Energetyczne Centrum Nauki KPT zaprasza na kolejny rodzinny weekend z nauką i zajęcia programistyczne z robotami.

Miłośnicy programowania spotkają się z robotem Photon, który razem z nimi będzie poznawał świat. Uczestnicy zostaną jego przewodnikami i kompanami do zabawy, a korzystając z aplikacji multimedialnej oraz tabletu, wybiorą się w niezapomnianą podróż do świata kodów. Pomogą robotowi poruszać się w określonych kierunkach, rozpoznawać kolory, wydawać dźwięki, reagować na bodźce oraz wchodzić w interakcję z otoczeniem.

Więcej szczegółów tutaj.

Kieleckie Klasyki Otwarcie Sezonu

24 kwietnia, niedziela, godzina 12, Plan Wolności w Kielcach

Kieleckie Klasyki i nie tylko, wszystkie grupy motoryzacyjne i motocyklowe są zaproszone na coroczne otwarcie sezonu letniego na Placu Wolności w Kielcach. Od godziny 12 do ostatniego auta na placu. Zbieramy się specjalnie dla wszystkich którzy się nudzą w domu, u teściowej, na nieciekawym spacerze, dla tych którzy siedzą w kapciach przed telewizorem, dla dzieci grających na telefonach, dla seniorów którzy przypomną sobie ich młodość. Zbieramy się na Placu Wolności od godziny 12.

Więcej szczegółów tutaj.

Koncert Symfoniczny – Akademia Melomania

29 kwietnia, piątek, godzina 19, sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej.

Koncert rozpocznie Menuet antique Maurice’a Ravela. Pierwotnie był to utwór na fortepian solo napisany w 1895 roku, jednak większą popularność zdobyła jego w wersja orkiestrowa, która została zaaranżowana przez kompozytora w 1929 roku. Luigi Boccherini to włoski kompozytor epoki klasycyzmu i rokoko, którego dorobek próbują odkrywać na nowo obecne pokolenia. Jego nazwisko kojarzone jednak bywa ze słynnym Menuetem z Kwartetu smyczkowego E-dur op. 11, który wykorzystano w filmie Jak zabić starszą panią, a także … w piosence Młynarskiego Obiad rodzinny. Jednak Boccherini to znawca wiolonczeli, który już jako 14-letnie chłopię grał znakomicie na tym instrumencie i przyczynił się wydatnie do rozwoju techniki wiolonczelowej. Jego utwory cechuje szeroka, śpiewna kantylena charakterystyczna zwłaszcza dla partii wiolonczelowych. Dziś przywracamy zbiorowej pamięci jego Koncert wiolonczelowy B-dur, napisany ok. 1771 roku. Solistą będzie Maciej Kułakowski, laureat licznych międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Po przerwie zaprezentujemy muzykę do Snu nocy letniej, 40-minutowe przepiękne dzieło „cudownego dziecka muzyki” – Felixa Mendelssohna, złożone z 14 części, z których najbardziej znany jest Marsz weselny, rozsławiony wykonaniem na ślubie córki angielskiej królowej Wiktorii. O muzyce opowie Beata Młynarczyk, znana kieleckiej publiczności prelegentka z Częstochowy.

Więcej szczegółów tutaj.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy