W siedzibie PUP Kielce, przy ulicy Kolberga 4, w piątek 22 września zostanie otworzony Punkt Doradztwa dla Młodzieży, który będzie udzielać wsparcia dla osób do 30 roku życia w zakresie:
• aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego;
• pomocy społecznej;
• doradztwa psychologicznego;
• doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej;
• doradztwa prawnego i ekonomiczno - finansowego.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z 9 gminami powiatu kieleckiego: Bodzentynem, Chmielnikiem, Daleszycami, Łagowem, Łopusznem, Nową Słupią, Pierzchnicą, Strawczynem i Rakowem. Działania będą finansowane ze środków rezerwy Funduszu Pracy, który pozostaje w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
PUP, w ramach akcji informacyjno-promocyjnych, przewiduje również uczestnictwo w cyklicznych imprezach plenerowych, odbywających się na terenie powiatu kieleckiego, przy wykorzystaniu „Infonamiotów". Podczas ww. wyjazdów pracownicy PUP będą zachęcać młodych do 30. roku życia do udziału w rozmowach doradczych, skorzystania z informacji o sytuacji na rynku pracy, diagnozy stopnia motywacji do poszukiwania zatrudnienia oraz porad prawnych, socjalnych i psychologicznych w utworzonych Punktach Doradztwa.
Zainteresowany potencjalny uczestnik projektu (osoba bezrobotna) będzie kierowany przez pośrednika pracy na wizytę do doradcy zawodowego, a ten z kolei przy użyciu odpowiednich narzędzi doradczych, w ramach potrzeby, skieruje takiego uczestnika do skorzystania z doradztwa psychologicznego. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość skorzystania również z informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej oraz z dwóch dodatkowych obszarów doradztwa:
1) doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej- 9 uczestników wytypowanych przez psychologa, w trakcie indywidualnych konsultacji psychologicznych, będzie mogło skorzystać z tzw. „Bonu zdrowotnego" w wysokości 1.000 zł brutto. Oferował on będzie 1 rodzaj usługi zdrowotnej z poniżej wymienionych:
• wizyta u okulisty (konsultacja specjalistyczna, badanie wzroku oraz refundacja
kosztów zakupu okularów);
• konsultacja dietetyczna;
• konsultacja logopedyczna.
2) doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego, które będzie dostępne dla wszystkich uczestników projektu (skierowanych przez pośrednika pracy).
Uczestnicy projektu pilotażowego będą również mogli skorzystać z następujących form wsparcia:
• Trening stażowy skierowany do 15 uczestników projektu, którzy zostaną wytypowani wspólnie przez pośrednika pracy i doradcę zawodowego. Bezpośredni monitoring nad uczestnikiem, odbywającym trening stażowy będzie sprawował pośrednik pracy;
• Szkolenia indywidualne skierowane do 15 uczestników projektu, którzy zostaną wskazani wspólnie przez pośrednika pracy i doradcę zawodowego.
Planowana liczba uczestników projektu to 60 osób.
W 9 najdalej oddalonych od siedziby PUP gminach, zostaną utworzone Mobilne Punkty Doradztwa.
Założeniem projektu pilotażowego jest przetestowanie innowacyjnych metod wsparcia celem wyeliminowania barier u osób młodych do 30 r.ż. uniemożliwiających im podjęcie zatrudnienia.
Projekt ma być realizowany do końca 2024 roku.
Jego całkowita wartość to ponad 930 tys. złotych. Źródłem jego finansowania są środki rezerwy Funduszu Pracy pozostające w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.