-Jeśli chodzi o kwestie bardziej techniczne, to przede wszystkim nabór został ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny 23 grudnia, ponieważ 4 lutego tego roku zbieramy wnioski od gmin. Do 11 marca musimy przekazać do Ministerstwa Rodziny zbiór wszystkich wniosków pochodzących od gmin, które będą aplikowały o dofinansowanie budowy placów zabaw. W skali kraju kwota przeznaczona na ten program wynosi 60 milionów złotych. Nie ma jednak podziału przyporządkowanego dla poszczególnych województw. Zakładamy, że wszystkie województwa oraz gminy, które w danym województwie złożą wnioski o dofinansowanie budowy placu zabaw, otrzymają to dofinansowanie – wyjaśnia Robert Wzorek, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
Program jest dedykowany jednostkom samorządu terytorialnego, które posiadają placówki zajmujące się opieką nad dziećmi w wieku do lat 3. Warunkiem jest, aby placówki te posiadały już w tym momencie plac zabaw. W ramach tego programu nie tworzymy nowych placów zabaw od podstaw, lecz remontujemy lub rozbudowujemy te, które już istnieją. Założenie, a właściwie zalecenie ze strony Ministerstwa, zawarte w tym programie, skupia się na tym, aby place zabaw były wykonane w zgodzie z naturą. Chodzi o to, aby wyposażenie, a zwłaszcza elementy, były wykonane z materiałów naturalnych, takich jak wiklina czy drewno. Choć nie jest to warunek konieczny, takie podejście jest zalecane. W ramach tego zadania mogą zostać sfinansowane koszty przygotowania terenu – nie tylko w celu uzyskania równej, gładkiej powierzchni zapewniającej bezpieczeństwo, ale również z wykorzystaniem naturalnych nierówności terenu. Jeśli takich nierówności brak, bardzo mile widziane jest wzbogacenie ukształtowania terenu poprzez zagłębienia lub wzniesienia, które można nasypać. Konieczne jest również wybudowanie elementów małej architektury. Jest to warunek konieczny – te elementy muszą się znaleźć na placu zabaw.
-Nabór wniosków trwa do 4 lutego. Dokumenty, na podstawie których należy złożyć wniosek, wraz ze wzorem wniosku, są dostępne na stronie internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. 4 lutego to ostateczny termin składania wniosków. Wzór wniosku jest dostępny na stronie. Do wniosku należy dołączyć kosztorys oraz opis zadania inwestycyjnego. Wnioski będą oceniane przez służby wojewody. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy konieczności wyjaśnień, będziemy się kontaktować indywidualnie z gminami, które będą zobowiązane do uzupełnienia lub wyjaśnienia szczegółów. Do 11 marca przekazujemy listę wszystkich chętnych podmiotów aplikujących o dofinansowanie. Lista ta jest przekazywana do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Czas realizacji programu obejmuje cały 2025 rok, więc mogą zostać pokryte również wydatki poniesione przed ostatecznym ogłoszeniem przez Ministerstwo listy podmiotów, które otrzymają dofinansowanie – dodaje.
Jeśli w danej gminie znajdują się dwa lub trzy żłobki, gmina może otrzymać wielokrotność kwoty 300 tysięcy złotych. To kwota przypadająca na jedną placówkę opieki (maksymalnie 300 tysięcy). Wkład własny nie jest wymagany, więc jednostki samorządu terytorialnego nie muszą przygotowywać dodatkowych środków. Jedynymi kosztami, które gmina może ponieść (choć nie musi), są ewentualne koszty związane z ogrodzeniem placu zabaw, jeśli oczywiście takie ogrodzenie nie istnieje, a gmina uzna, że powinno zostać wybudowane.