Członkowie służby liturgicznej z całej Diecezji Kieleckiej zawitali do podkrakowskiego Miechowa, aby odbyć wspólną pielgrzymkę do Grobu Bożego. Dzień rozpoczął się od zapisów w sekretariacie, gdzie dla przybyszów czekał mały poczęstunek, a także upominki związane z dzisiejszym wydarzeniem. Następnie uczestnicy zgromadzili się w miechowskiej bazylice, aby wysłuchać konferencji ks. Huberta Równickiego. Głównym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, podczas której głowa kościoła kieleckiego pobłogosławiła nowych ceremoniarzy oraz animatorów służby liturgicznej.
- Moi drodzy, w naszej modlitwie towarzyszy hasło ,,Oto idziemy do Jerozolimy...", a idąc jesteśmy w drodze, aby poprzez miechowską Jerozolimę, a także obecną, tu najstarszą w Europie kopię Grobu Bożego, podążać dalej na nasze spotkanie z Jezusem Chrystusem, naszym Panem i Odkupicielem. Rzeczywiście perspektywa Jerozolimy w Ziemi Świętej, nawet jeśli oddala się trochę z racji wojny, to w tych nowych czasach tak wielu Polaków i tak wiele osób obecnych pielgrzymowało już do Jerozolimy - wspominał biskup Jan Piotrowski.
Znaczenie miechowskiej bazyliki jest ogromne, ale dlaczego? Podczas wypraw krzyżowych, gdy Jerozolima była nieprzyjaznym miejscem dla pielgrzymów wierni z całej Europy przybywali do małej miejscowości na południe od Kielc.
- Homo vivens gloria Dei. Żywy człowiek jest chwałą Boga. Moi drodzy, potrzebna jest estetyka, potrzebna jest piękna architektura, bo w tym też się człowiek realizuje będąc wdzięczny Bogu. Człowiek o pięknym sercu, bo tylko żywy jest chwałą Boga. Jak ufam, Pan Bóg się cieszy z naszej obecności, że tu jesteśmy jako świadkowie wiary, którzy nie biegają po ulicach i nie krzyczą, ale się modlą, wchodzą w te relacje z Panem Bogiem, a dzięki temu też łatwiej nam będzie przeżywać nasze powołanie w różnych zakątkach diecezji, uczniów szkół podstawowych, średnich, nas, ludzi dorosłych, w naszych życiowych powołaniach. Dlatego gratuluję wszystkim obecnym na tym spotkaniu, a pełna ufności modlitwa niech prowadzi was klimat również ciekawej, interesującej zabawy, wzajemnych zmagań i serdecznych nowych przyjaźni - dodał duchowny.
Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy zebrali się na placu, który mieścił się tuż obok domu parafialnego. Na wielkiej scenie wręczono puchary oraz vouchery dla najlepszych drużyn w czterech kategoriach wiekowych:
- Junior
- Junior Starszy
- Senior
- Super Senior
Gdy zakończono oficjalne punkty programu, uczestnicy byli świadkami wielu wspaniałych wydarzeń m.in. rekonstrukcji nawiązującej do powstania styczniowego. Z bliska mogli zobaczyć sprzęty służb mundurowych takie jak: wóz policyjny, wozy służby więziennej. Nie zabrakło dmuchańców, wielu wspaniałych zabaw czy słynnej loterii fantowej, gdzie do wygrania było wiele wspaniałych nagród.
- Organizacja tak wielkiego wydarzenia, była nie lada wyzwaniem, lecz uważam ją za bardzo udaną. Takie przedsięwzięcia są ważne, ponieważ wielu ministrantów może zobaczyć zakątki Diecezji Kieleckiej oraz poznać wiele wspaniałych osób - wspominał Dominik Zarzecki członek Rady Służby Liturgicznej Diecezji Kieleckiej.
W wydarzeniu łącznie wzięło udział 931 ministrantów oraz około 130 opiekunów. Jak łatwo zauważyć frekwencja dopisała. XXV Dzień Ministranta odbędzie się za rok w parafii pw. św. Antoniego z Padwy na kieleckiej Dąbrowie.