Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Z. Koruba: Realizujemy projekt "Akademia Absolwenta"

Z. Koruba: Realizujemy projekt

Dziennikarz:

Naszym gościem w studiu lokalnym Radia Rekord jest Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Dzień dobry, Panie Rektorze!

Rektor Koruba: Dzień dobry, witam serdecznie.

 

Dziennikarz: Często mówi się, że wielu absolwentów Politechniki wyjeżdża poza region w poszukiwaniu sukcesu. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

Rektor Koruba: Nie trzeba szukać daleko, nie trzeba wyjeżdżać do Warszawy, do Krakowa. Wiele można dostać tutaj, w naszych uczelniach. Mówię w liczbie mnogiej bo mam także na uwadze UJK dla tych, którzy mają zdolności humanistyczne, do przedmiotów ścisłych to rzeczywiście na UJK. A jeśli chce zostać inżynierem, to bezwzględnie Politechnika Świętokrzyska. W Politechnice Świętokrzyskiej mamy bardzo dużo kierunków, które są nie tylko dobrze płatne, ale też poszukiwane przez pracodawców, przez firmy. Te znakomite, które działają z bardzo dobrym efektem w naszym województwie, i one potrzebują właśnie takich specjalistów, jakich kształci Politechnika. Oferuje naprawdę bardzo dobre warunki, i można się realizować. Oczywiście, sam region nasz jest bardzo atrakcyjny, i wszystko wskazuje na to, że młodzież powinna zwrócić uwagę na możliwość studiowania Politechnice Świętokrzyskiej, i także pozostania, żeby znaleźć pracę. Tutaj jest możliwość rozwoju zawodowego, ale także rozwoju kariery naukowej. Można robić doktoraty, można zostać docelowo także profesorem. Te wszystkie możliwości są tu na miejscu, i dlatego gorąco do tego zachęcam młodzież. Chciałbym, żeby ten przekaz, który tutaj od nas idzie, dotarł też nie tylko do młodzieży, ale także do rodziców. Myślę, że bardzo często w tym wieku, w jakim właśnie młodzież po liceum czy po technikum wybiera dalszą drogę życia, dosyć mocno zależy od rodziców i tutaj trzeba też brać pod uwagę aspekty materialne, finansowe. Bo jest wiele rodzin, które nie są zasobne finansowo, mają bardzo zdolną młodzież, mają syna, córkę. Wysyłając ich w inne regiony do większych miast, muszą się liczyć z tym, że może to bardzo drogo ich kosztować. Znacznie mniej kosztuje to u nas. Jeszcze jest wsparcie dodatkowe dla tych, którzy mają słabe dochody w rodzinie. Są  dodatkowe stypendia dla tych, którzy także są bardzo dobrymi studentami, i wtedy otrzymują stypendia naukowe. Chciałbym powiedzieć, że przewidujemy stypendia na kierunki zamawiane. Tutaj pani wicemarszałek Janik tym się zajęła, i skutecznie chce to wdrożyć, zdanie, bo na prawdę na wiele atrakcyjnych kierunków przewidziane są dla studiujących stypendia.

 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Dziennikarz: Panie Rektorze, czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na temat "Akademii Absolwenta"?

Rektor Koruba: Będą członkiem Loży Świętokrzyskiej BCC zauważyłem, że wielu prezesów, dyrektorów jest absolwentami Politechniki Świętokrzyskiej. Oni osiągnęli swój sukces, i kiedy tak, między wierszami wypowiadając się, mówili, że są absolwentami, i wypowiadali się bardzo pozytywnie o Politechnice, szczególnie mówiąc, jak dobrą wiedzę zdobyli i jak dzięki tej wiedzy poruszali się nie tylko tutaj w kraju, ale i w świecie, przebywając na różnych stażach, czy studiując nawet dodatkowo mówili, że bez żadnych kompleksów, byli zawsze wyróżniający, szczególnie biorąc pod uwagę ich wiedzę. Pomyślałem sobie, że jeżeli tak, to dobrze byłoby to rozpropagować. W ten sposób stwierdziliśmy, że należy to ich doświadczenie i sukces, który osiągnęli, przedstawiać w cyklicznych nagraniach wideo, na których będą wypowiadali na temat swojej kariery przed kamerami. Powstało w tej chwili pięć takich filmów, to są takie filmy, bym powiedział, na razie pilotażowe, i będzie ich więcej. Będziemy próbowali emitować je tutaj w mediach lokalnych i na kanale YouTube. Nazwaliśmy to  Akademią Absolwenta. Mamy już kilka wypowiedzi. Myślę, że to powinno bardzo dużo dać do myślenia naszej młodzieży, naszym rodzicom, żeby wzięli pod uwagę, jak można tutaj osiągnąć sukces, i jak można w naszym regionie się odnaleźć i też zakładać rodziny.

Dziennikarz: Czy wasi absolwenci otwarcie chwalili się tym, że Politechnika im bardzo pomagała w realizowaniu ich marzeń i celów życiowych, czy jednak trzeba było ich trochę do tego przekonać?

Rektor Koruba: Stwierdzili, że właśnie wykształcenie i umiejętności, które otrzymali  stały się ich podstawą i startem do dorosłego życia i do tego właśnie życia szczególnie w budowaniu swojej firmy, rozwijaniu swoich firm. Wiele z tych firm w tej chwili ma zasięg nie tylko krajowy ale światowy. powiedzieć o tych firmach które mają zasięg światowy przynajmniej jedną taką wymienić i dlaczego akurat wybrali najprawdopodobniej

Dziennikarz: Może Pan powiedzieć o tych firmach, które mają zasięg światowy  i dlaczego akurat Wasi absolwenci je wybrali?

Rektor Koruba: Ja może tylko ograniczę się do tych, z których w tej chwili wypowiadają się prezesi i zgłosili się do tej Akademii Absolwenta. Mostostal, Infover, MB Recykling - to są firmy, z którymi współpracujemy. Związane są one z branżą, są bardzo znane i znaczące. Istnieje wiele innych firm, które będziemy również prezentować i dołączą do Akademii Absolwenta. Wtedy będą one przede wszystkim znane tutaj, dla regionu Świętokrzyskiego jeszcze bardziej. Myślę, że spowodują, iż młodzież szkolna, idąc do Politechniki Świętokrzyskiej, będzie miała to na uwadze, że po ukończeniu może pracować w jednym z takich znaczących firm, czy też zakładać swoje własne. 

Dziennikarz: Zatem teraz trochę zapowiemy zbliżające się Świętokrzyskie Targi Edukacji, które są zaplanowane na przełom marca i kwietnia. Będzie to wydarzenie przy współpracy Świętokrzyskiej Grupy Mediowej, czyli Radia Rekord, ale także właśnie Politechniki Świętokrzyskiej. Odnoszę się do naszych potencjalnych zainteresowanych słuchaczy, aby pociągnąć ten temat dalej, o którym dzisiaj tutaj rozmawialiśmy z panem rektorem. Targi zostaną zorganizowane w siedmiu powiatach w naszym województwie świętokrzyskim. Szczegóły już wkrótce.

Już na koniec, czy możecie się pochwalić tym, co naprawdę może zachęcić młodzież do studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej, a następnie pracy w województwie świętokrzyskim?

Rektor Koruba:  Tak, oczywiście. Ja myślę, że jeśli chodzi o powiat kielecki, to zapraszamy na teren Politechniki Świętokrzyskiej, wtedy od razu będzie można zobaczyć jakie mamy warunki. Naprawdę jesteśmy uczelnią o poziomie europejskim, światowym.

Dziennikarz: Gościem na antenie Radia Rekord był rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Zbigniew Koruba. Dziękuję serdecznie za spotkanie.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Rektor Koruba: Dziękuję za zaproszenie. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Politechniki Świętokrzyskiej i do rozmowy na temat możliwości, jakie tu czekają na studentów.

 

 

 

 

 Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka "Akademii Absolwenta" z udziałem Krzysztofa Rusieckiego z Mostostalu.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy