Endometrioza, z dotychczasową częstością występowania wynoszącą od 10 do 15 procent u kobiet w wieku rozrodczym, pozostaje jednym z najpowszechniejszych schorzeń ginekologicznych. Jest to choroba o podłożu zapalnym, która prawdopodobnie ma charakter wielogenowy i wieloczynnikowy. Charakteryzuje się występowaniem zaburzeń endokrynnych oraz immunologicznych. Wiąże się to często z utrudniającymi normalne funkcjonowanie objawami. Problem stanowi wyzwanie zarówno dla pacjentek, jak i lekarzy zajmujących się ich leczeniem.
Od kwietnia, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka wprowadza do swojej oferty nową Poradnię Diagnostyki Endometriozy. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę skutecznej diagnostyki i leczenia tej choroby.
Lekarze z Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, w tym Magdalena Garncarz, Bartłomiej Gieroń oraz Piotr Małopolski, uczestniczyli niedawno w I Ogólnopolskiej Konferencji Endometriozy w Krakowie. Wydarzenie to stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z uznawanymi specjalistami zarówno z Polski, jak i zagranicy, w zakresie leczenia endometriozy.
Na konferencji obecne były także pacjentki, ambasadorki endometriozy oraz Prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska-Wojtas. Od lat aktywnie działa ona na rzecz zmian systemowych mających na celu poprawę diagnostyki. Celem jest także poszerzenie możliwości leczenia Polek borykających się z tym schorzeniem.
Jednocześnie w Kielcach od grudnia 2023 roku funkcjonuje profesjonalne urządzenie diagnostyczne w nowej pracowni rezonansu magnetycznego Imares przy ul. Warszawskiej 146. Jest to istotny krok naprzód, ponieważ pozwala to na bardziej dostępne i skuteczne badania diagnostyczne dla pacjentek z podejrzeniem endometriozy.
Co ważne, od niedawna możliwe jest skorzystanie z tych badań w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, że pacjentki mogą uzyskać skierowanie od lekarza ginekologa i korzystać z rezonansu również na koszt NFZ. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę dotychczasową potrzebę podróżowania do odległych miast, np. do Wrocławia, w celu wykonania rezonansu magnetycznego z kontrastem, co było kłopotliwe, czasochłonne i kosztowne.
Badania rezonansem magnetycznym z kontrastem po odpowiednim przygotowaniu oraz wyciszeniu pracy jelit są kluczowe dla dokładnej oceny zmian endometrialnych narządów miednicy mniejszej. Dzięki nowoczesnym technologiom diagnozowanie i leczenie endometriozy stają się bardziej efektywne i dostępne dla pacjentek.
W obliczu tych wszystkich inicjatyw, marzec i 30 marca Światowy Dzień Endometriozy stają się okazją do podkreślenia istotności edukacji, diagnostyki i leczenia tej choroby. Dążenie do zwiększenia świadomości społecznej oraz zapewnienie bardziej dostępnych i skutecznych metod diagnozowania i leczenia stanowi kluczowy krok w poprawie jakości życia kobiet zmagających się z endometriozą.