W programie znajdą Państwo niemal 40 rozmaitych przedsięwzięć, zaproponowanych przez ponad 30 partnerów. Wszystkie wpisują się w szeroko rozumianą tematykę określaną słowami: wiatr (także jako żywioł), lekkość, zwiewność, ulotność... Bo wiatr ma duże znaczenie i różne oblicza. Można np. iść z wiatrem i pod wiatr, dać się unosić przez wiatr historii, łapać wiatr w żagle. Można wiedzieć, skąd wieje wiatr lub też szukać wiatru w polu. Na pewno miłe jest uczucie wiatru we włosach. Życząc zatem wszystkim pomyślnych wiatrów serdecznie zapraszamy!
III Festiwal Wiatru zainauguruje premiera widowiska „Syrenka Ariel” Kieleckiego Teatru Tańca (15. 09). Dzień później - gratka dla miłośników mody, bowiem podczas „Zwiewnego Wieczoru ze Sztuką i Modą” na Dworcu Autobusowym modelki zaprezentują aż 6 różnych kolekcji (16.09). Zapraszamy też do udziału w konkursach z nagrodami: plastycznym „Ptaki - wietrzne cudaki”, II Konkursie Fotograficznym pn. „Wiecz(trz)ne Kielce” czy pt. „Jolka o zawodach wietrznych”. Zachęcamy do wspólnej zabawy na Pikniku Rodzinnym „Wiatr w żagle”, któremu towarzyszyć będą Regaty Żeglarskie o Puchar Festiwalu Wiatru na Zalewie Kieleckim (23.09). Dla uczestników przygotowujemy mnóstwo atrakcji. Będzie świetna zabawa, m.in. rywalizacje sportowe, konkursy, warsztaty, bezpłatne „dmuchańce” czy degustacje. Na fanów motoryzacji czeka Parada Motocyklowa (23.09), dla tych którzy chcieliby sprawdzić, jak celne mają oko, odbędą się Zawody Łucznicze o Puchar Prezydenta Kielc (21.09).
W programie Festiwalu Wiatru znalazło się aż 13 rozmaitych wydarzeń edukacyjnych. Będą warsztaty, m.in. „Zrób to z wiatrem”, „Wiatrodźwięki”, „Z wiatrem i pod wiatr chrońmy naszą planetę”, „Lot do celu” czy „Kielecki wiatraczek - siła historii”. Podczas „Wietrznego dnia na UJK” (22.09) będzie można np. poznać tajemnice rafy koralowej, zwiedzić obserwatorium astronomiczne oraz wziąć udział w wykładzie „Wiatr i jego znaczenie w kształtowaniu warunków pogodowych”. W festiwalowym tygodniu zaplanowane są też spotkania literackie m.in. premierowa prezentacja opowiadania „Kielecki wiatr”, połączona z pogodną rozmową o burzowych klimatach (23.09).
Zapraszamy na „Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festiwal” (21-24.09). Zapraszamy też na spektakle Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” (16 i 17.09) oraz Teatru TeTaTeT (23.09), na wystawy i prezentacje, m.in. projektu „Dlaczego Kielce zostaną Europejską Stolicą Kultury 2029” (16.09), rzeźb kinetycznych „Siła wiARTu” (16.09) czy kolejnej edycji wystawy plenerowej fotografii na flagach (15-24.09). Przez wszystkie dni Festiwalu można będzie zmierzyć się z zadaniami „WIETRZNEJ GRY” - gry terenowej w najbardziej wietrznym rezerwacie kieleckim - Wietrznia. W tym roku odbędą się także dwie edycje specjalne dla grup szkolnych.
O tym, jak bardzo i gdzie najmocniej wieje w Kielcach, przekonamy się dzięki kolejnej edycji „Kieleckiej Mapy Wiatru”, którą opracuje naukowiec Politechniki Świętokrzyskiej.