Medalowe występy świętokrzyskich bilardzistów

Od 1 do 5 maja w Kieleckim Centrum Bilardowym oraz Międzynarodowym Centrum PZBIil rywalizowały najlepsze juniorki i juniorzy w finałach Mistrzostw Polski w Bilard – Kielce 2024. W grach drużynowych brązowy medal zdobył zespół NOSANU Kielce. W pierwszej odmianie gier indywidualnych 10 bil kielczanie całkowicie zdominowali rywalizację zdobywając komplet medali. Swój pierwszy tytuł Mistrza Polski zdobył Jakub Hajduk pokonując w finale klubowego kolegę - Michała Wiecha (obydwaj NOSAN Kielce). Brązowy medal zdobył natomiast Adam Pałczyński, również z kieleckiego zespołu.

Kolejny dzień zmagań to kolejne trzy medale. W odmianie 14 złoto wywalczył Michał Wiech. W tej samej kategorii Jakub Chrobot był trzeci. Zawodnicy również byli reprezentantami Nosanu. Natomiast zawodniczka UKS Miłek Wiślica, Martyna Matjas, stanęła na najniższym stopniu podium.

Trzeci dzień rozgrywek przyniósł już "tylko" dwa medale. W odmianie 8-bil Tytuł wicemistrza Polski ( i swój pierwszy medal mistrzostw Polski ) zdobył Alan Wszędybył (Nosan Kielce). Z dziewcząt, ponownie z klubu UKS Miłek Wiślica, brąz wywalczyła Kinga Okopień

W ostatnim dniu rozgrywek w grupie chłopców tytuł Mistrza Polski zdobył Jakub Chrobot, a brąz dołożył Michał Wiech. Wśród pań ponownie brązowy medal zdobyła Kinga Okopień. Łącznie zawodnicy z województwa świętokrzyskiego zdobyli 11 medali.  W klasyfikacji punktowej Systemu Współzawodnictwa Sportowego zgromadzili ponad 100 punktów, co jest historycznym rekordem. Dodatkowo Nosan Kielce zdobył również pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej Mistrzostw Systemu Współzawodnictwa Sportowego.

Najlepszym zawodnikiem w grupie juniorów młodszych drugi rok z rzędu wybrany został Michał Wiech. Mistrzostwa były także swego rodzaju kwalifikacjanami do kadry narodowej, a nominację do niej wywalczyło aż czworo reprezentantów:

Michał Wiech, Jakub Chrobot, Jakub Hajduk - NOSAN Kielce

Kinga Okopień - UKS Miłek Wiślica

Wywalczone medale:

Michał Wiech ( NOSAN Kielce ) - złoty medal 14/1, srebrny medal 10 bil, brązowy medal 9 bil

Jakub Chrobot ( NOSAN Kielce) - złoty medal 9 bil. brązowy medal 14/1

Jakub Hajduk ( NOSAN Kielce) - złoty medal 10 bil

Ala Wszędybył ( NOSAN Kielce) - srebrny medal 8 bil

Adam Pałczyński ( NOSAN Kielce) - brązowy medal 10 bil

Kinga Okopień ( UKS MiłeK Wiślica) - brązowy medal 9 bil, brązowy medal 10 bil

Martyna Matjas - brązowy medal 8 bil

Dużyna NOSAN Kielce - brązowy medal (Jakub Chrobot, Micheł Wiech, Jakub Hajduk , Adam Pałczyński)