Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Ministerialne dofinansowanie na wymianę dachu na budynku „Śniadka”

Ministerialne dofinansowanie na wymianę dachu na budynku „Śniadka”

Efektem projektu „Budynek II LO im. J. Śniadeckiego przy ul. Śniadeckich 9 w Kielcach (1907 r.). Wymiana pokrycia dachowego, więźby dachowej, wykonanie instalacji odgromowej, ocieplenie stropu budynku” będzie zachowanie zabytku, który jest materialnym dziedzictwem historii kieleckiego szkolnictwa.

- Ta bardzo ważna i potrzebna inwestycja, na którą długo czekała cała społeczność szkoły, już wkrótce będzie mogła zostać zrealizowana – mówi prezydent Kielc Agata Wojda.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Przeprowadzona w 2020 roku ekspertyza techniczna budynku wykazała znaczny stopień zużycia drewnianych elementów więźby dachowej z licznymi miejscowymi uszkodzeniami drewna przez grzyby budowlane. Stan techniczny wielu elementów konstrukcyjnych kwalifikuje się do wymiany i zaleca się zarówno wykonanie nowej więźby dachowej, wzmocnienie konstrukcji jak i wymiany pokrycia dachu w celu utrzymania właściwego stanu technicznego budynku zabytkowego.

Gmach przy ul. Śniadeckich 9 jest wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Świętokrzyskiego oraz do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Kielce. Jest materialnym świadectwem historii kieleckiego szkolnictwa, jednym z najstarszych liceów w Polsce, wybudowanym w latach 1906 – 1907 według projektu warszawskiego architekta Henryka Juliana Gaya, pod kierunkiem miejscowego architekta Juliana Włodzimierskiego.

Budynek składający się z części frontowej i dwóch oficyn był jednym z najnowocześniejszych w mieście. Mieścił m.in. 14 dużych sal wykładowych, obszerne korytarze, pracownie naukowe, bibliotekę. W 1914 roku umieszczono w nim koszary, później szpital wojskowy, mieściła się tam także Męska Szkoła Realna, a od 1919 roku ośmioletnie Państwowe Gimnazjum, którego patronem został matematyk Jan Śniadecki. W 1926 roku oficynę północną nadbudowano o drugie piętro według projektu Wacława Borowieckiego. W 1958 roku powstało II LO im. Jana Śniadeckiego, które działa do dziś.

Realizacja projektu wpłynie na poprawę warunków nauczania uczniów oraz dostępność placówki edukacyjnej, poprawę jakości kształcenia młodzieży, stworzenie przyjaznych i bezpiecznych przestrzeni publicznych, wspierających rozwój kapitału społecznego, poprawę wizerunku placówek edukacyjnych w mieście. Obiekt jest materialnym świadectwem historii kieleckiego szkolnictwa, jednym z najstarszych liceów w Polsce. Realizacja inwestycji wpłynie na wzmocnienie potencjału miasta Kielce w zakresie ochrony i zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego oraz tożsamości regionalnej.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy