-Bardzo cieszymy się, że komisja w tej sprawie, pod przewodnictwem sekretarza miasta Tomasza Porębskiego, wypracowała takie rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom. Ten budżet w proponowanej zmianie zostanie podzielony na rejony. Rejony to będą dzisiejsze okręgi wyborcze do Rady Miasta. To jest jedyny logiczny podział, który mieszkańcy już znają, ponieważ od wielu lat wiedzą, w którym okręgu wyborczym głosują na radnych. Dzisiaj także będą mogli wiedzieć, jakie projekty w różnych rejonach będzie można zgłaszać i w jaki sposób będą dzielone te głosy. Oczywiście każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na każdy projekt w całym mieście, niekoniecznie w rejonie, w którym mieszka, ale te rejony będą miały znaczenie przy ustaleniu wyników głosowania, aby wyrównać szanse. Wyrównać szanse mniejszych osiedli, mniej zurbanizowanych terenów oraz peryferii, bo obecnie wszystkie małe osiedla w mieście konkurują z dużymi. Przy podziale na rejony małe osiedla będą mogły konkurować na znacznie mniejszym obszarze, co zwiększy ich szanse, by projekty z tych osiedli miały szansę na realizację-tłumaczył szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Michał Piasecki.
Kolejnym poruszanym tematem jest kwestia zmiany statusu miasta, która umożliwi mieszkańcom Kielc debatę oraz konsultacje.
-Oprócz dostosowania statutu miasta Kielce do krajowych przepisów, chcemy wprowadzić możliwość powoływania pomocniczych jednostek w Kielcach. To kolejny krok, który pomoże zaangażować mieszkańców w decydowanie o swoich jednostkach. Przyczyni się to do budowania lokalnej tożsamości, a także pomoże osiedlom peryferyjnym, które często narzekają na pomijanie tych dzielnic przy dystrybucji środków. Poprawi to sposób dystrybuowania tych środków i umożliwi lepsze uczestnictwo w budowaniu infrastruktury – wyjaśniała przewodnicząca Komisji Edukacji, radna klubu Koalicji Obywatelskiej, Kamila Wojda-Misiuda.
-Budżet obywatelski, a także ten podział oraz większa decentralizacja, to kluczowe elementy tej inicjatywy, ponieważ mieszkańcy będą mogli współdecydować o części finansów miasta i decydować, co ma powstać w ich okolicy. Jako radny okręgu peryferyjnego, ale także osiedli mieszkaniowych, wielokrotnie spotykałem się z tymi problemami. Jako działacz społeczny również podejmowałem takie inicjatywy. Kilka miesięcy temu, wspólnie z radnymi z mojego okręgu, wystosowaliśmy apel, aby przyspieszyć te zmiany i wprowadzać je, aby były bliżej obywateli. Cieszę się, że podział terytorialny zostanie wprowadzony. Oczywiście, ewaluacja będzie trwała rok, więc za rok zobaczymy, czy te zmiany przyniosły oczekiwany efekt, ale bez wątpienia to jest słuszny kierunek – dodał Wiktor Pytlak, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych oraz radny klubu Koalicji Obywatelskiej.
Propozycje radnych Koalicji Obywatelskiej dotyczące nowego statutu miasta oraz zmian w Budżecie Obywatelskim to tylko niektóre z działań, które mają na celu wzmocnienie Kielc i zwiększenie zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne. Na pewno będzie to temat szerokiej debaty w nadchodzących miesiącach, która może znacząco wpłynąć na przyszłość miasta.