W jaki sposób świadczy się transport drogą morską?
Klasyfikacja transportu morskiego jest zależna od organizacji pracy załogi statku, a także od lokalizacji portów, pomiędzy którymi realizowany jest określony fracht. Zgodnie z tą zasadą, transport morski dzieli się na:
- kabotażowy, czyli taki, który realizowany jest pomiędzy portami należącymi do tego samego kraju,
- liniowy, a więc odbywający się zgodnie z wcześniej ustalonym rozkładem rejsów,
- trampowy, w ramach którego towary są przewożone zgodnie z zapotrzebowaniem rynku,
- wahadłowy, w którym rejsy realizuje się cyklicznie między dwoma tymi samymi portami.
Intermodalny transport drogą morską
Transport morski doskonale wpisuje się w strategię przewozów intermodalnych. Zgodnie z ich założeniami towary przewożone są w kontenerach, które następnie umieszcza się na specjalnych statkach (kontenerowcach). Ich konstrukcja pozwala na rejs z nawet kilkunastoma tysiącami kontenerów. W ten sposób obsługuje się główne kanały logistyczne, czyli de facto szlaki międzykontynentalne. Statki docierające do konkretnych portów są następnie rozładowywane, a przewożony za ich pomocą towar zostaje zaszeregowany zgodnie z docelowym punktem odbioru.
Jakie statki wykorzystuje się do transportu morskiego?
Kolejnym kryterium, na podstawie którego można uporządkować pojęcie transportu morskiego, jest rodzaj wykorzystywanych w tym celu statków. Po morskich szlakach żeglugowych kursują najczęściej jednostki takie jak:
- ro-ro, czyli statki przystosowane do przewozu pojazdów i ładunków tocznych,
- kontenerowce, czyli jednostki o dużej wyporności, które umożliwiają załadunek i rozładunek kontenerów,
- masowce, a więc statki zaprojektowane z myślą o dużych ładunkach sypkich (np. żwir, węgiel),
- drobnicowce, czyli statki przeznaczone do przewozu towaru dzielonego na sztuki,
- zbiornikowce, które są zaprojektowane z myślą o transporcie paliw płynnych,
- gazowce, czyli statki przewożące gaz w stanie skroplonym (pod dużym ciśnieniem).
Transport morski to także obsługa żeglugowych szlaków turystycznych. Trzeba jednak przyznać, że w tym przypadku rola statków nie jest już tak mocno zarysowana, jak kiedyś. Jakie korzyści niesie ze sobą transport morski? Po pierwsze, transport morski to dość oszczędna finansowo metoda przewozu towarów na bardzo duże odległości. Po drugie, drogą morską można przewieźć wszystko, czego np. nie można powiedzieć o transporcie lotniczym. Wreszcie po trzecie, transport morski jest bezpieczny, a straty powstałe podczas np. sztormów są znikome. W kontenerze towar jest zabezpieczony przed takimi czynnikami jak deszcz, sól, oraz przed bardzo dużymi różnicami temperatur.