Dariusz Kwapiński – Zmarł w wieku 65 lat. Był lekarzem medycyny rodzinnej, prowadzącym przychodnię POZ, a także wieloletnim zawodnikiem, trenerem, prezesem i lekarzem klubu Klimontowianka Klimontów. W klubie spędził niemal całe życie, łącząc sportową pasję ze służbą dla lokalnej społeczności. Jego odejście to strata dla sportu i dla zdrowia mieszkańców – pozostaje jednak pamięć o człowieku, który „dał duszę” swojemu klubowi.
Piotr Miernicki – Miał 34 lata. Zginął tragicznie podczas pełnienia dyżuru ratownika medycznego, w wypadku karetki pod Radomiem. Był instruktorem, pielęgniarzem i zastępcą szefa Polski Czerwony Krzyż – Grupy Ratownictwa „Kielce”. Wyszkolił setki osób, ratując i ucząc ratować życie innych. Jego śmierć poruszyła środowisko ratownicze i społeczeństwo regionu.
Ks. kanonik Stanisław Chmielewski – Zmarł 15 września 2025 r. w wypadku motocyklowym na DK 79. Miał 62 lata. Był proboszczem parafii Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu, kapelanem strażaków, dziekanem dekanatu sandomierskiego. Oddany wspólnocie, pełnił posługę duszpasterską w wielu miejscowościach, pozostawiając ślad pokory i zaangażowania.
Lek. med. Dariusz Kwapiński zmarł w listopadzie 2024 roku w wieku 65 lat. Był głęboko związany z klubem Klimontowianka Klimontów – jako zawodnik, trener, prezes, a w późniejszym okresie także lekarz klubu. Z wykształcenia lekarz medycyny rodzinnej, prowadził przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej w regionie. Jego zaangażowanie sportowe i medyczne uczyniło go postacią znaczącą dla lokalnej społeczności – łączył troskę o zdrowie z miłością do klubu i sportu. Jego odejście było szeroko odczuwane w regionie.
Stefania Turbiarz, urodzona 30 kwietnia 1923 roku w Skierbieszowie, zmarła w listopadzie 2024 roku w wieku 101 lat. W wieku 19 lat została wysiedlona z Zamojszczyzny i trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz‑Birkenau 13 grudnia 1942 roku, gdzie otrzymała numer więźniarki 27069. Następnie przeszła m.in. przez obóz w Sachsenhausen, doświadczając tzw. „marszu śmierci”. Po wojnie zamieszkała w Starachowicach. Była świadectwem trudnych czasów, ale także siły przetrwania — jej historia przypomina zarówno tragedię, jak i nadzieję.
Listopad 2024
-
Dariusz Kwapiński – lekarz, piłkarz i trener Klimontowianki. kielce.tvp.pl+1
-
Piotr Miernicki – ratownik medyczny, zginął w wypadku ambulansu. wkielcach.info+1
-
Stefania Turbiarz – była więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych, zmarła w wieku 101 lat.
-
Ryszard Komański – Komendant Powiatowy Policji w Sandomierzu.
Grudzień 2024
-
Andrzej Ruciński – twórca i pierwszy dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.
-
Sławomir Marczewski – lekarz, samorządowiec, były poseł SLD.
-
Marek Samsonowski – muzyk, artysta, honorowy sołtys Wąchocka.
-
Leszek Gawlik – wybitny etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Styczeń 2025
-
Elżbieta Klimczak – garncarka ze świętokrzyskiego, z gminy Morawica.
-
Andrzej Bogaj – profesor nauk humanistycznych, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K -
Helena Gałuszka – kielecka położna, wieloletnia pracownica szpitala na Prostej w Kielcach.
Luty 2025
-
Krzysztof Witkowski – społecznik i „Świadek Historii”, upamiętniał ofiary I i II wojny światowej.
-
Karolina Siedlecka – prezes fundacji „Obok Nas”, ratowała chore zwierzęta.
Marzec 2025
-
Arkadiusz Szostak – animator kultury, współtwórca Festiwalu Harcerskiego w Kielcach.
-
Leszek Mądzik – prof. Leszek Mądzik, scenograf i reżyser teatralny, honorowy obywatel Kielc.
-
Ks. Stanisław Lodziński – wikariusz i asystent diecezjalny KSM w diecezji kieleckiej.
Kwiecień 2025
-
Robert Siwiec – były dziennikarz TVP3 Kielce, prowadził „Rozmowy dnia”.
-
Aleksander Piekarski – fotoreporter związany z „Echem Dnia”, wyróżniony pośmiertnie Talent Mediów.
-
Ernest Andrzej Mendrela – dr hab., inżynier, wykładowca w Politechnice Świętokrzyskiej i Louisiana State University.
Maj 2025
-
Krzysztof Gorzelak – dziennikarz, twórca portalu Nasze Kielce, zginął na Ukrainie w wyniku działań wojennych.
-
Henryk Boniszewski – długoletni działacz i kierownik klubu piłkarskiego Nida Pińczów.
-
Zbigniew Jakubas – radny Rady Powiatu Kazimierskiego, działacz PSL.
-
Walezjusz Gluza – felczer i medyk z gminy Pawłów, przez niemal pięć dekad służył lokalnej społeczności.
Czerwiec 2025
-
Maciej Dusza – instruktor jazdy, pasjonat motocykli, zginął w wypadku motocyklowym w Woli Jachowej.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K -
Kornel Bryk – 34-letni syn wojewody świętokrzyskiego, zginął w wypadku motocyklowym w Bieszczadach.
-
Leszek Bukowski – były naczelnik Delegatury Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach.
Lipiec 2025
-
Bruno Sławiński – 4-letni chłopiec z Końskich, który zmagał się z rakiem; społeczność wspierała go w walce.
Sierpień 2025
-
Janusz Woś – kompozytor, wieloletni kierownik redakcji muzycznej Radia Kielce.
-
Bartosz Czarnecki – mieszkaniec Radoszyc, zmarł po długiej walce z nowotworem.
-
Wacław Mozer – instruktor ratownictwa wodnego, założyciel i honorowy prezes WOPR w Kielcach.
-
Ks. Jan Mucha – proboszcz kilku parafii w diecezji kieleckiej.
Wrzesień 2025
-
Mieczysław Sas – samorządowiec i były radny sejmiku świętokrzyskiego, związany z Buskiem-Zdrojem.
-
Sławomir Nocuń – strażak-ochotnik z Michałowa, zmarł po utracie przytomności podczas akcji.
-
Ks. kanonik Stanisław Chmielewski – kapelan strażaków, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu, zginął w wypadku motocyklowym.
-
Władysław Sędek – chirurg i urolog z Jędrzejowa, przez lata ordynator oddziału chirurgicznego.
Październik 2025
-
Jan Majdzik – zasłużony piłkarz Korona Kielce, obrońca klubu, wybrany do jedenastek 30- i 40-lecia drużyny.
-
Rafał Wójcik – lekkoatleta, uczestnik Igrzysk Olimpijskich Sydney 2000, siedmiokrotny mistrz Polski w biegu na 3000 m z przeszkodami.