W sumie do tej pory, do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy zgłosiło się 161 firm i instytucji zainteresowanych udziałem w projekcie oferującym badania profilaktyczne.
– Dla 70 z nich przeprowadziliśmy 84 warsztaty edukacyjne. W kilku firmach, zatrudniających wielu pracowników, warsztaty zorganizowano powtórnie. Kolejne przedsiębiorstwa są już umówione na wizytę przedstawicieli WOMP i ŚCO – mówi Anna Misztal, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach.
Jak podkreśla, w sumie z warsztatów edukacyjnych skorzystało w ubiegłym roku 2200 osób. Podczas zajęć prowadzonych przez pracowników WOMP omawiane są między innymi zagadnienia dotyczące zdrowego trybu życia i właściwego dbania o kręgosłup.
Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 25 Sylwester Ozga, przypomina, że o projekcie dowiedział się podczas spotkania z zarządzającymi placówkami edukacyjnymi, które zorganizowano w kieleckim Urzędzie Miasta.
– Zależy nam na zdrowiu pracowników, tutaj mieliśmy zapewnioną bardzo komfortową obsługę. Badania można było wykonać na terenie szkoły, to ważne. Grzechem byłoby nie skorzystać z takiej okazji – mówi Sylwester Ozga.
W ostatnim czasie mobilne laboratorium ŚCO odwiedziło między innymi Zespół Szkół Ekonomicznych w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedzynie.
Każdego dnia, z bezpłatnych badań korzysta kilkudziesięciu mieszkańców województwa świętokrzyskiego po 45 roku życia. Pacjenci zgłaszają się także indywidualnie do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy a także Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie realizowany jest projekt.
– Cieszymy się, że pracodawcy z województwa świętokrzyskiego dbają o swoich podwładnych, że mają świadomość, iż dobre zdrowie pracowników przekłada się na wyższą produktywność i mniejszą absencję. Tego rodzaju wsparcie ze strony pracodawcy powoduje, że pracownicy są bardziej zmotywowani do pracy, czują się także mocniej związani z firmą – mówi Renata Janik marszałek województwa świętokrzyskiego.
Projekt Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników składa się z kilku etapów. Pracownicy mogą skorzystać z badań i warsztatów edukacyjnych. Jeśli chodzi o badania, to pobierana jest krew, mierzone jest ciśnienie i wykonywana jest analiza składu ciała. Później wyniki 14 badań, a także zapisy znajdujące się w ankiecie medycznej analizuje lekarz medycyny pracy, który podczas teleporady omawia je z pacjentem. Jeśli jest taka konieczność kieruje na dalsze konsultacje do specjalistów: kardiologów, laryngologów, genetyków i rehabilitantów.