Z dwutygodniowego zimowego wypoczynku skorzysta blisko 26 tysięcy uczniów kieleckich szkół. Miasto od lat stawia na aktywne i kreatywne formy spędzania ferii, dlatego również w tym roku oferta została zaplanowana tak, by była różnorodna i niepowtarzalna. Zajęcia odbywać się będą zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu — sprzyjają temu także wyjątkowo śnieżne warunki.
Nowością w tegorocznym programie jest szerokie włączenie Urban Labu – przestrzeni stworzonej z myślą o młodych mieszkańcach miasta. Przez dwa tygodnie instytucja zapraszać będzie na otwarte działania integracyjne i kreatywne, w tym m.in. Dzień Lego, Dzień Dresów czy Dzień Popcornu. Co istotne, pomysły na wydarzenia wyszły bezpośrednio od młodzieży. Dodatkową atrakcją będzie „Urban Quest” – system zbierania punktów za udział w zajęciach, które będzie można wymienić na gadżety.
Bogaty program przygotowało również Muzeum Zabawek i Zabawy. Już na początku ferii odbędą się warsztaty z udziałem Zuzi – uczestniczki programu „Lego Masters”, podczas których dzieci będą budować z klocków swoje wymarzone miejsca podróży. W kolejnych dniach muzeum zaprosi na tematyczne warsztaty inspirowane zabawkami z całego świata oraz na międzypokoleniową Olimpiadę z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Dom Kultury „Zameczek” oraz Ośrodek Kultury Ziemowit tradycyjnie przygotowały szeroką ofertę warsztatów artystycznych i półkolonii. W programie znalazły się m.in. zajęcia taneczne, kosmetyczne, plastyczne, fotograficzne, a także warsztaty szycia, malowania na szkle czy breakdance’u. Szczególną uwagę poświęcono odkrywaniu i wspieraniu talentów dzieci i młodzieży.
Z kolei Dom Kultury "Białogon" zaprasza najmłodszych na wycieczki, seanse filmowe i zajęcia sportowe, a młodzież oraz dorosłych na dobrze znaną „Kuźnię Muzyczną”. W ramach wydarzenia swoje umiejętności będą mogli rozwijać gitarzyści, wokaliści, perkusiści czy klawiszowcy, pracując zarówno z lokalnymi instruktorami, jak i zaproszonymi muzykami znanymi w Polsce i za granicą.
Jak podkreślają organizatorzy, ferie w Kielcach są ofertą dostępną dla wszystkich — niezależnie od wieku, zainteresowań czy zasobności portfela. Wiele zajęć jest bezpłatnych, a szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej miasta w zakładce „Ferie w Kielcach”.
Miasto zachęca mieszkańców do aktywnego udziału i wspólnego spędzania zimowego czasu w Kielcach.