Od 3 września trwa XXXII MSPO. To idealny czas na spotkania, konferencje oraz zwieranie umów. W pierwszym dniu targów ważne kontrakty podpisał wicepremier i minister Obrony Narodowej - Władysław Kosiniak-Kamysz. W następnych dniach porozumienia zwierają przedsiębiorcy oraz organizacje. Tak się stało w przypadku Politechniki Świętokrzyskiej, koreańskiej firmy Hanwha Aerospace oraz Changwon National University. Podmioty te podpisały list intencyjny o strategicznej współpracy.
4 września odbyły się także panele dyskusyjne, podczas których ich uczestnicy debatowali nad stanem polskich badań i szkolnictwa wyższego. Podkreślano jak ważna jest współpraca pomiędzy sektorem obronnym, a uczelniami.
- Dla uczelni jest to niezwykle istotne, żeby współpraca z przemysłem obronnym, z tymi podmiotami, które produkują dla naszych sił zbrojnych, dobrze się układała. Mamy tutaj przedstawicieli PGZ, wojska, ministerstwa szkolnictwa. Dla nas jest to niezwykle istotne, żeby ten cały system działał w kierunku takim, żebyśmy poprawiali tą współpracę i ją zwiększali - mówił dr Wojciech Depczyński, pełnomocnik rektora Politechniki Świętokrzyskiej do spraw CENTO.
Politechnika Świętokrzyska od dłuższego czasu zwiększa współpracę z podmiotami odpowiedzialnymi za produkcję nowoczesnych systemów bojowych i technologii. Jednym z nich jest IBM, które od 2 lat działa z PŚk. Po południu 4 września podpisano kolejną umowę z tym amerykańskim gigantem. Dzięki temu na Wydziale Zarządzania i Modelowania Komputerowego powstanie Uniwersyteckie Centrum Kompetencyje (UCC) Przemysłu 4.0.
- Jest to konsekwencja współpracy z IBM. Podpisaliśmy porozumienie, dokładnie w maju 2022 roku i od tego momentu zaczęliśmy rozwijać zarówno nasze kontakty, nazwijmy to, organizacyjne jak i technologiczne związane bezpośrednio z zastosowaniem technologii IBM - mówił dr Sławomir Luściński z Politechniki Świętokrzyskiej.
W konferencji udział wziął wiceminister szkolnictwa Marek Gzik, który podkreślał jak ważne są targi zbrojeniowe w Kielcach. Dodał, że polskie szkolnictwo musi ściśle współpracować z przemysłem zbrojeniowym.
- Byśmy z tych inwestycji, które dzisiaj poczynimy, zbudowali potencjał na styku polskiego biznesu i nauki. Aby kolejne produkty były polskie i mogły znaleźć nabywców w świecie, ale przede wszystkim budowałoby to nasz potencjał obronny. Pokazała to wojna w Ukrainie, że zasoby własne mają olbrzymie znaczenie dla obrony w przypadku takiego konfliktu jak ma miejsce na Ukrainie - mówił wiceminister szkolnictwa Marek Gzik.
Następnie miały miejsce panele dyskusyjne rektorów uczelni tworzących Politechniczną Sieć Obronności i Bezpieczeństwa (Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska) oraz przedstawicieli przemysłu obronnego oraz służb mundurowych.
Konferencja została objęta Patronatem przez Przewodniczącego Senackiej Komisji Obrony Narodowej Mirosława Różańskiego.