Jak wyjaśniła Monika Kornes, celem projektu jest wprowadzenie uchwały, która zobowiąże władze miasta do objęcia podatkiem pustych lokali przetrzymywanych w celach spekulacyjnych.
– Dzisiejsza konferencja będzie dotyczyć pustostanów. Pierwsze złożenie wniosku o podjęcie uchwały Rady Miasta Kielce nada kierunek działania dla prezydentki Kielc, aby objąć pustostany, które są przetrzymywane jako element strategii inwestycyjnej, podatkiem jak dla działalności gospodarczych – mówiła Kornes.
Partia Razem podkreśla, że inicjatywa to wspólny sukces mieszkańców. Do złożenia projektu potrzebnych było 300 podpisów, jednak udało się zebrać ich więcej.
– Potrzebowaliśmy 300 podpisów, ale udało się zebrać ich nawet więcej – 350. Plan zbiórki ogłosiliśmy niecałe dwa tygodnie temu. Około 270 podpisów zebraliśmy już w pierwszy weekend, czyli w sobotę i niedzielę 4 i 5 października – poinformowała Kornes.
– Dziękujemy Kielczanom za wsparcie oraz mediom za informację o rozpoczęciu zbiórki. Osoby spoza Partii Razem również zaangażowały się w akcję i przyniosły nam dodatkowe podpisy – dodała.PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
Jak zaznaczył Mariusz Sochacki, wprowadzenie uchwały przyniosłoby realne korzyści dla miasta i jego mieszkańców.
– Zyskają na tym przede wszystkim Kielce i ich mieszkańcy. Jeśli Rada Miasta postanowi przyjąć tę uchwałę, będziemy mogli spodziewać się zwiększenia wpływów do budżetu miasta oraz obniżki cen mieszkań – zarówno sprzedaży, jak i najmu – podkreślił.
Według działaczy, podatek od pustostanów miałby ograniczyć zjawisko przetrzymywania mieszkań przez inwestorów w celach spekulacyjnych, co obecnie wpływa na wzrost cen na rynku nieruchomości.
– Chcemy, by miasto reagowało na sytuację, w której lokale stoją puste, zamiast służyć mieszkańcom. Pustostany to przestrzeń, która powinna żyć, a nie być elementem gry inwestycyjnej – mówiła Kornes.
Projekt uchwały trafi teraz do Rady Miasta Kielce. Jeżeli zostanie przyjęty, prezydentka miasta będzie zobowiązana do podjęcia działań w celu jego realizacji.