Oficjalne obchody święta 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą ulicami: Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zaplanowane są okolicznościowe wystąpienia, a także oprawa muzyczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia.
Tych mieszkańców, którzy wolą aktywnie spędzać czas wolny prezydent Jarosław Górczyński zaprasza do upamiętnienia tego ważnego w historii naszego państwa wydarzenia na sportowo, poprzez uczestnictwo w Ostrowieckich Biegach Niepodległości, organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Już od godziny 10 na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO trwać będą biegi dla dzieci szkół podstawowych. A od godz. 14.30 rozpoczną się biegi dla dzieci przedszkolnych. Najmłodszych oczywiście nie obowiązuje opłata startowa. Zapisy grupowe prowadzone są w szkołach. Co roku bierze w nich udział kilkaset uczniów szkół z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic. Głównym punktem Ostrowieckich Biegów Niepodległości tradycyjnie będzie bieg główny na dystansie 10 km, poprowadzony ulicami miasta. Start i meta w tym roku usytuowane zostały na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO przy ul. Świętokrzyskiej 11, a bieg główny ruszy punktualnie o godzinie 13 z płyty stadionu. Na starcie staną m.in.: byli piłkarze ostrowieckiego klubu – Tomasz Żelazowski, Tadeusz Krawiec i Krystian Kanarski. Wspólnie z biegaczami na 5-kilometrową trasę wyjdą uczestnicy marszu nordic walking.
Program uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniu 11 listopada 2019 roku.
10.30 - Uroczysta Msza Święta w kolegiacie p.w. Św. Michała Archanioła
11.30 - Przemarsz ulicą Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
12 - Uroczystość przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego