Województwo świętokrzyskie po raz kolejny zaprasza mieszkańców i turystów do aktywnego poznawania regionu. Na Politechnice Świętokrzyskiej oficjalnie zainaugurowano tegoroczną edycję paszportu turystycznego „Świętokrzyski Podróżnik Europejski” – popularnej wakacyjnej akcji promującej najciekawsze miejsca rozwijające się dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.
Blisko 50 przedstawicieli firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dużych przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego uczestniczyło w kolejnym Śniadaniu Biznesowym organizowanym w ramach projektu „Świętokrzyskie dla biznesu”. Spotkanie odbyło się 8 czerwca w przestrzeni Sienkiewicza 25 Coworking Space w Kielcach.
Blisko 6,3 mln zł z budżetu Województwa Świętokrzyskiego trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze na rozbudowę i modernizację segmentu C placówki. Inwestycja, której całkowita wartość szacowana jest na 7,4 mln zł, ma zostać zrealizowana w latach 2026–2028 i znacząco zwiększy możliwości diagnostyczne oraz lecznicze szpitala, szczególnie w obszarze onkologii.
Młodzi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego otrzymali nową szansę na rozpoczęcie kariery zawodowej w administracji samorządowej. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik oraz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach Aleksandra Marcinkowska ogłosiły uruchomienie programu „Pierwsza praca w WUP”.
W miejscowości Strawczyn rozpocznie się realizacja ważnej inwestycji drogowej, której celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz usprawnienie komunikacji wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 748. Projekt obejmuje budowę chodnika przy ul. Żeromskiego oraz szereg prac towarzyszących związanych z modernizacją infrastruktury drogowej.
Samorząd Województwa Świętokrzyskiego rozpoczyna realizację drugiego etapu projektu "Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego – II" (InPlaMed-II). Decyzja o dofinansowaniu została przekazana podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim z udziałem marszałek Renaty Janik, członków Zarządu Województwa oraz przedstawicieli placówek medycznych.
Wczoraj w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się Podsumowanie Sportowego Roku 2025. Organizatorem Gali był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zaprasza studentów regionalnych uczelni do udziału w wyjątkowym wydarzeniu – Hack4Defence Świętokrzyskie, które odbędzie się 1–2 grudnia 2025 roku na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.
Dziesięć firm z regionu świętokrzyskiego z branży rolno-spożywczej z sukcesem zaprezentowało swoje produkty na Międzynarodowych Targach Spożywczych ANUGA 2025 w Kolonii. Podczas dzisiejszego spotkania podsumowującego, marszałek Renata Janik wysłuchała przedsiębiorców, którzy zadeklarowali bliskie podpisanie pierwszych międzynarodowych kontraktów, gorąco dziękując Samorządowi Województwa za wzorowe przygotowanie misji i „zaopiekowanie na najwyższym możliwym poziomie”. To kontynuacja realizacji strategii wsparcia lokalnych MŚP w ramach projektu „Świętokrzyskie dla biznesu”. W wydarzeniu wzięła udział m.in. zastępca dyrektora DRR Joanna Rudawska.
Lepszy dostęp do dokumentacji pacjenta, nowoczesne systemy informatyczne, większe bezpieczeństwo danych i rozwój telemedycyny – to główne cele projektu „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego – II” (InPlaMed-II). Inicjatywa realizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego uzyskała blisko 94 miliony złotych dofinansowania z funduszy unijnych, a jej całkowita wartość przekracza 128 milionów złotych. Prace potrwają do końca 2028 roku.
Ponad 4 miliony 200 tysięcy złotych z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027” trafi do 23 szkół podstawowych w regionie. Podpisano sześć umów na realizację projektów mających na celu podniesienie jakości edukacji. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zajęcia dodatkowe, wsparcie psychologiczne, rozwój talentów uczniów i doskonalenie nauczycieli.
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wydał przewodnik „Kajakiem Po_Nidzie”, który prowadzi przez malownicze szlaki wodne Ponidzia. Publikacja obejmuje około 170 kilometrów tras kajakowych na rzekach Nida, Czarna Nida i Biała Nida.
W czwartek, 21 sierpnia br., w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego odbyły się obrady dwóch komisji sejmikowych – Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.
Serdecznie zapraszamy na 19. MotoPiknik Świętokrzyski – Zlot Motocykli i Pojazdów Zabytkowych – dziś,10 sierpnia 2025 r. w godz. 11.00 -17.00 do Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Wsi Kieleckiej, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz grupa Tylko Klasykiem.
Już 23 i 24 sierpnia klasztor na Karczówce nabierze średniowiecznego klimatu. W rok 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego odbędzie się I Średniowieczny Jarmark Klasztorny.