Zarząd Województwa rozstrzygnął konkurs z programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego”, z działania „Infrastruktura edukacyjna”. Na nabór przedsięwzięć określonych jako “Infrastruktura na potrzeby kształcenia i szkolenia zawodowego oraz edukacji dorosłych” wpłynęło w sumie 12 projektów. Ich łączna wartość to prawie 50 milionów złotych, w tym jest dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które wynosi dokładnie 41 milionów 505 tysięcy 476 złotych.
Dzisiaj, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, marszałek województwa Renata Janik i wicemarszałek Grzegorz Socha podpisali z wnioskodawcami pierwsze 7 umów na dofinansowanie ich projektów. Gośćmi wydarzenia byli także przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Województwa Anita Koniusz, wiceprzewodnicząca Sejmiku Magdalena Zieleń oraz radna województwa Małgorzata Krzywda.
– Podpisaliśmy dzisiaj 7 umów z 6 powiatami, ponieważ powiat kielecki przygotował dwa projekty, na dwie szkoły zawodowe, oba otrzymały pozytywną ocenę i zostały skierowane do dofinansowania. Łączna kwota dotacji dla tych 7 projektów to blisko 26 milionów złotych – mówiła w trakcie wydarzenia marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. – Planowane przedsięwzięcia obejmują modernizację, rozbudowę, doposażenie infrastruktury szkół na potrzeby szkolnictwa zawodowego. Bardzo się cieszę, ze placówki edukacyjne sięgają po fundusze europejskie, bardzo nam zależy na wzmocnieniu szkolnictwa zawodowego i branżowego. Na cały konkurs wpłynęło 12 projektów z 11 powiatów. Wszystkie zostały pozytywnie ocenione i skierowane do dofinansowania. Całość środków, jakie przeznaczyliśmy na wyłonione w konkursie 12 projektów to ponad 41 milionów złotych. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, widząc nową infrastrukturę i nowoczesne metody nauczania w szkołach zawodowych i branżowych, będą wybierać właśnie te placówki edukacyjne – podkreślała marszałek Renata Janik.
Podpisane umowy dotyczą powiatów: kieleckiego, włoszczowskiego, staszowskiego, pińczowskiego, ostrowieckiego oraz skarżyskiego. Przyznane pieniądze przeznaczone są m.in. na przygotowanie nowych pracowni nauki zawodu w szkołach prowadzonych przez starostwa, zmodernizowanie budynków szkół zawodowych i doposażenie sal lekcyjnych i pracowni nauki zawodu. Celem tych wszystkich działań ma być poprawa efektywność kształcenia zawodowego oraz wykorzystanie innowacyjnych metod i technik dydaktycznych w kształceniu zawodowym. Wszystko po to, by ułatwić młodym ludziom odnalezienie się na współczesnym rynku pracy.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, witając uczestniczących w spotkaniu starostów, przypomniał czasy, kiedy sam był starostą i mierzył się z problemem ograniczania roli szkolnictwa zawodowego. – Ówczesny minister edukacji, Mirosław Handke dokonał zamachu na szkolnictwo zawodowe, uznając, że podstawą kształcenia młodzieży jest edukacja ogólna. W efekcie szkoły zawodowe zaczęły być okrajane z warsztatów, zajęć praktycznych itp. Teraz wracamy do kształcenia zawodowego. Również Unia Europejska zwraca uwagę na ten aspekt kształcenia. A w obecnych czasach, gdy rozwój technologiczny jest tak duży, że dzieje się wręcz w postępie geometrycznym, edukacja zawodowa wymaga od nas przede wszystkim dobrze przygotowanych kadr. Dlatego bardzo się cieszę, że pieniądze trafią do szkół zawodowych i również województwo świętokrzyskie robi krok w stronę odbudowy edukacji zawodowej – mówił przewodniczący Andrzej Bętkowski.
Wicemarszałek Grzegorz Socha gratulował starostom i dyrektorom szkół dobrze przygotowanych projektów, dzięki którym do ich powiatów i placówek oświatowych trafią pieniądze na rozbudowę i unowocześnienie bazy dydaktycznej.