Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
wtorek, 19 maja 2026 14:28
Reklama

Ostrowiecka Konfederacja: "Nie róbcie z nas śmieciarzy"

"Zrobiliście z Polaków śmieciarzy" - to zarzut Konfederacji wobec rządzących, który wybrzmiał podczas konferencji prasowej zwołanej przed ostrowieckim biurem Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o wprowadzenie systemu kaucyjnego, który zdaniem działaczy nie funkcjonuje prawidłowo.

Tomasz Heba z Nowej Nadziei mówi, że system kaucyjny jest doskonałym przykładem tego, jak nie powinno wyglądać prawo nazywane przyjaznym dla obywateli.

- Dzisiaj Polacy, aby odzyskać swoje pieniądze, muszą stać się magazynierami własnych odpadów. I to nie jest przypadek, nie wzięło się znikąd. Ten system ma swoją historię, która zaczyna się w 2019 roku, kiedy w europarlamencie przegłosowana została ustawa SUP, która podnosiła limit butelek z recyklingu do 70 proc. Tylko europosłowie Konfederacji byli wtedy przeciwni, wszystkie inne partie zgodziły się na to czy to PO, PiS czy PSL - przypomina działacz Nowej Nadziei.

Dodaje, że następnie w 2023 roku, za rządów PiS-u i Mateusza Morawieckiego implementował tę inicjatywę do polskiego systemu prawnego. Następnie obecny rząd Donalda Tuska wprowadził ją po delikatnych zmianach.

- To system, który robi z Polaków śmieciarzy - dodaje działacz i podkreśla po raz kolejny, że posłowie Konfederacji również byli tym zmianom przeciwni.

Zdaniem Krystiana Zygadlewicza jest to absurdalna reforma, która utrudnia życie Polakom. System kaucyjny jego zdaniem nie wpływa na poprawę środowiska.

- Wiąże się to ze wzrostem cen, utrudnioną dostępnością i wyzwaniami logistycznymi. A dla firm system kaucyjny to wzrost kosztów administracyjnych i logistycznych. To także realny wzrost cen towarów, to nie tylko fakt samej opłaty kaucyjnej a także dodatkowe koszty ponoszące przez sklepy i producentów - mówi działacz. Przytacza raport Deloitte z 2025, łączne koszty systemu kaucyjnego w latach 2025-2034 wyniosą ponad 40 miliardów złotych.

Jak mówi, symbolem systemu kaucyjnego są gromadzone worki z pustymi butelkami i kolejki do popsutych butelkomatów.
- Przestańmy robić z Polaków śmieciarzy - apeluje.

Z kolei Dominik Tomczyk zauważa, że efektem systemu kaucyjnego będzie podwyżka opłat za śmieci, poniewaz z recyklingu nie uzyskają żadnych dochodów.

Działacze pytani o pomysł na zmianę tego stanu rzeczy komentują, że poprzedni system był dobry.

- Gminy zajmowały się tym systemem, otrzymywały z tego tytułu jakieś dochody. Teraz jeszcze nie wiadomo kto z tego systemu czerpie korzyści - mówi Dominik Tomczyk.

Jak dodaje Tomasz Heba, Przed wprowadzeniem systemu kaucyjnego poziom recyklingu był niewiele niższy niż obecnie. Wskazuje, że inne kraje UE  takie jak np. Hiszpania czy Francja nie mają takiego systemu jak w Polsce, a poziom recyklingu jest również wysoki.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

ReklamaDrogeria Uroda
ReklamaDrogeria Labo
Reklama3d Ostrowiec
Reklama