Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
sobota, 30 maja 2026 09:08
Reklama

Śniadanie na dworze w Skotnikach. Historia, sztuka i lokalne smaki w wyjątkowym miejscu

Już 31 maja 2026 roku Dwór Skotnickich w gminie Samborzec ponownie stanie się miejscem spotkania miłośników historii, kultury i regionalnych smaków. Organizatorzy zapraszają na czwartą edycję wydarzenia „Śniadanie na dworze” – historyczno-kulturowo-kulinarnego pikniku, który odbędzie się w godzinach od 11.00 do 16.00.
Śniadanie na dworze w Skotnikach. Historia, sztuka i lokalne smaki w wyjątkowym miejscu

Źródło: Plakat promocyjny

Wydarzenie organizowane jest w zabytkowym Dworze Skotnickich, położonym zaledwie 12 kilometrów od Sandomierza. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to nie tylko okazja do wspólnego biesiadowania, ale przede wszystkim uczta dla zmysłów i ducha, łącząca historię z nowoczesnością, sztukę z rozmową i lokalną tradycją.

Na uczestników czeka bogaty program artystyczny i edukacyjny. W otwartych pracowniach swoje prace zaprezentują m.in. malarka Marzena Kaspieruk z cyklem „Obrazy w drodze”, Adam Hanuszkiewicz z wystawą „Historie i historyjki”, a także fotografowie Roman Śmiechowski i Katarzyna Kozłowska (Batko). Swoją twórczość pokażą również Marta Lachman oraz Krystyna Steczkowska.

W południe zaplanowano spacer po Skotnikach, podczas którego uczestnicy poznają historię zespołu dworsko-parkowego, kościoła św. Jana Chrzciciela oraz lokalnej Izby Pamięci. Nie zabraknie także opowieści historycznych – o rodzie Skotnickich mówić będzie Karolina Gara, przybliżając postać Jarosława Bogorii Skotnickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego i jednej z najważniejszych postaci polskiego średniowiecza.

W programie znalazła się również muzyka na żywo. Publiczność usłyszy m.in. Piotra Gierczaka, Olę Tarpan i Tadeusza Tomczyka. Organizatorzy zapowiadają także „Skotnickie granie” oraz koncert „Jednoosobowa orkiestra”.

Nieodłącznym elementem wydarzenia będą lokalne przysmaki. Goście będą mogli skosztować m.in. „majowej zupy”, świeżych soków, sandomierskich jabłek oraz wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Organizatorzy podkreślają, że „Śniadanie na dworze” to przede wszystkim spotkanie ludzi, miejsce inspiracji i wspólnego przeżywania kultury w wyjątkowej atmosferze zabytkowego dworu.

Wstęp na wydarzenie jest otwarty.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
 
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Komentarze

Reklama Drogeria Uroda
Reklama Drogeria Labo
Reklama 3d Ostrowiec
Reklama
Reklama