Już od piątku 29 lipca od godziny 15:00 do 30 lipca do godziny 15:00 wyłączone zostaną miejsca postojowe zlokalizowane na ulicy Piotrkowskiej (od Parkingu Centrum do ul. Koziej). Z kolei na ulicy Bodzentyńskiej, od Rynku do Wesołej, ograniczenia będą obowiązywać tylko 30 lipca w godzinach od siódmej do piętnastej. Start wyścigu zaplanowano na 30 lipca na godzinę 11:35. Kolarze wystartują z kieleckiego Rynku i przejadą ulicami Bodzentyńską, al. IX Wieków Kielc i Sandomierską. Podczas przejazdu peletonu ruch na wspomnianych ulicach będzie wstrzymany. Następnie kolumna wyścigu przejedzie przez Masłów, Wilków, Świętą Katarzynę, Bodzentyn, Nową Słupię (około godz. 12:35), Nagorzyce, a w powiecie opatowskim w Truskolasach kolarze powinni zameldować się około godziny 12:50, kilkanaście minut później peleton odwiedzi Opatów, gdzie przez ul. Mickiewicza dotrze do drogi krajowej nr 74. Dalej przez Bidziny, Zawadę, Annnopol, Józefów nad Wisłą, Kazimierz Dolny, Nałęczów do Lublina, najlepsi spodziewani są tam około godziny 16:40.
Program rozpoczęcia 79 Tour de Pologne - Kielce Rynek - 29 lipca
- 18-19:35 - prezentacja drużyn 79. Tour de Pologne
- 20-21 - pokazy i konkursy z udziałem Krystiana Herby, sześciokrotnego rekordzisty Guinnessa i dwukrotnego uczestnika programu „Mam Talent”, sportowca, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie
- 21-22 - Koncert zespołu Terapia Cover Band
Start pierwszego etapu - Kielce Rynek 30 lipca
- 10:15 – potwierdzenie startu
- 11:35 – start honorowy wyścigu. Starterem pierwszego etapu będzie Prezydent Kielc Bogdan Wenta.
- 11:40 – start ostry ul. Sandomierska - 2,3 km od startu honorowego
Podczas rozgrywania wyścigu ruch drogowy na każdym z etapów będzie ograniczony, co oznacza, że ruch poprzeczny i ruch z przeciwnego kierunku zamykany będzie na czas przejazdu czołówki i głównego peletonu. Ruch drogowy będzie wznawiany 10 minut po przejeździe głównego peletonu. Zawodników, którzy odnotują większą stratę czasu, będą obowiązywały podstawowe zasady ruchu drogowego. Miejmy wzgląd na nich już po przywróceniu właściwego ruchu na drodze. Peleton prowadzony będzie przez oznakowany radiowóz policyjny. Kierowcy proszeni są o wyrozumiałość i rozwagę. Nad bezpiecznym przejazdem uczestników wyścigu będą czuwały służby porządkowe. Użytkowników dróg bezwzględnie obowiązywać będą polecenia i sygnały przekazywane przez Policję oraz druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.
Podczas siedmiu etapów tegorocznej edycji kolarze pokonają ponad 1200 kilometrów. Ubiegłoroczny wyścig wygrał Portugalczyk Jao Almeida, ostatnim Polakiem, który stanął na najwyższym stopniu podium jest Michał Kwiatkowski, było to w 2018 roku. Wyścig Tour de Pologne należy według Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI do najwyższej kategorii tego typu imprez na świecie.